Tim Polar, studentski tim sa Tehnološkog univerziteta u Ajndhovenu (TU/e), uzeo je svoj prvi rover za istraživanje norveškog snega u prvoj nedelji januara. Tim je posvećen razvoju nezavisnog rovera koji može da obavlja istraživanje Antarktika. Ovo je njihov prvi radni prototip i tim je nestrpljiv da postavi merila za budući razvoj. Oni će predstaviti svoja otkrića i sam rover na događaju otkrivanja, 20. januara 2023.
Zemlja se suočava sa najvećim problemom u vekovima: klimatskim promenama. Da bismo se borili protiv klimatskih promena, moramo bolje razumeti faktore koji stoje iza njih. Međutim, njegovo razumevanje zahteva prikupljanje informacija o našoj planeti na mestima gde je priroda još uvek netaknuta i manje-više nije pod uticajem klimatskih promena, kao i na mestima gde se posledice globalnog zagrevanja i klimatskih promena mogu posmatrati iz prve ruke. Ovakve okolnosti se obično nalaze u izuzetno hladnim i udaljenim sredinama kao što su Arktik, Antarktik i najstariji glečeri. Trenutno se istraživanja često sprovode neefikasno i na veoma skupe i neodržive načine.
Tim Polar želi da stvori alternativni način za opsežna istraživanja životne sredine na najhladnijim mestima na našoj planeti razvojem rovera bez posade. Ovaj rover će na kraju sam raditi i obavljati istraživanja – slično kao što marsovski roveri rade na površini Marsa – i prikupljati neprocenjive podatke o efektima klimatskih promena. Tim je započeo svoju misiju 2018. godine i sada predstavlja svoj prvi radni prototip: rover „Ice Cube“.
Razvoj rovera odvijao se na Tehnološkom univerzitetu u Ajndhovenu u Holandiji, zemlji koja je ovih dana poznata bez dubokog snega. Zbog toga je tim odveo svoj rover u Trondhajm u Norveškoj, da vidi kako se njihov prvi rover „Ice Cube” ponaša na snegu. „Možemo testirati mnogo stvari u našoj laboratoriji, ali ne i kako se rover vozi po snegu, kako se solarni paneli nose sa snegom i temperaturama, koliko će hladno ući u rover i koliko brzo postaje veoma hladno“, objašnjava menadžer tima Laurenc Edelman.
„Napravili smo naš prvi rover sa dostupnim komponentama. To može ili ne mora predstavljati neke izazove za nas. I možda ćemo otkriti da će određene komponente morati da budu napravljene po meri i dizajnirane za buduće modele rovera. Zato ovaj rover će biti merilo za nas i za buduće timove.“ Rover će za sada biti kontrolisan daljinski, što će timu omogućiti da ručno odabere lokacije koje žele da proučavaju na ovom putovanju. Ovo je omogućilo timu da prikupi suštinske uvide koji mogu pomoći timu da osigura da će njihov sledeći rover biti sposoban za misiju na Antarktiku.
Tim je bio u Norveškoj da bi sproveo svoje eksperimente od 4. do 8. januara. Tamo su videli kako njihov rover prirodno vozi kroz sneg. Takođe su utvrdili koje komponente rade dobro i otkrili su pregršt predmeta koji su se pokvarili i trebalo ih je zameniti. „Sve u svemu, bili smo super impresionirani načinom na koji se Ice Cube borio sa snegom i sam se nosio“, kaže Edelman. „Prikupili smo vredne podatke i sjajne snimke koje ćemo predstaviti na našem događaju. Takođe je bilo izdvojeno vreme za povratak u Holandiju za posetu drugim univerzitetima. „Volimo da održavamo dobre odnose sa drugim studentskim timovima na tehničkim univerzitetima u Evropi. Zato smo se potrudili da predstavimo naš rover na univerzitetima u Trondhajmu (NTNU), Kopenhagenu (DTU) i Braunšvajgu (NFF)“, objašnjava Edelman.
„Nadamo se da ćemo inspirisati i informisati lokalne studentske timove kako da se pozabave ambicioznim ciljem, kao što je uspešna izgradnja antarktičkog istraživačkog rovera. I, naravno, da stvorimo nove saveze i saradnju sa našim kolegama u drugim institucijama.“