Tretman za Alchajmerovu bolest pokazuje obećanje za lečenje druge vrste demencije

Tretman za Alchajmerovu bolest pokazuje obećanje za lečenje druge vrste demencije

Nova studija sugeriše da tretman za Alchajmerovu bolest, najčešći tip demencije, takođe može da leči drugi najčešći tip – demenciju sa Levijevim telima (DLB).

Lečenje je inhibitor holinesteraze (ChEI): već je korišćen kod pacijenata sa DLB, ali do sada nije bilo jasno koliko je efikasan. Ovo novo istraživanje pokazuje da zaista može usporiti kognitivni pad.

DLB je blisko povezan sa Alchajmerovom i Parkinsonovom bolešću, ali znamo manje o tome. Tim sa Instituta Karolinska u Švedskoj kaže da njihovi nalazi dodaju važnu dubinu našem razumevanju stanja.

„Naši rezultati ističu potencijalne prednosti ChEI za pacijente sa DLB i podržavaju ažuriranje smernica za lečenje“, kaže neurobiolog Marija Eriksdoter.

Studija je uključivala 1.095 ljudi sa DLB, koji su bili lečeni CEI ili memantinom (još jedan tretman za Alchajmerovu bolest), ili im nije davan nijedan od lekova. Učesnici studije su praćeni u periodu do 10 godina.

Oni koji su primali CEI – posebno dve vrste koje se zovu donepezil i galantamin – pokazali su znatno sporiji pad kognitivnih sposobnosti od onih koji su primali memantin ili nijedan od njih. Takođe je postojao smanjen rizik od smrti u CHEI grupi, iako se to održavalo samo prve godine nakon dijagnoze DLB.

Iako je ovo bila opservaciona studija postojećih zapisa, a ne kliničko ispitivanje, i stoga ne može da pokaže uzrok i posledicu, to ukazuje da je vredno nastaviti da se istražuje CEI kao efikasan tretman za neke DLB pacijente.

Otprilike 10-15 procenata slučajeva demencije je uzrokovano DLB-om, koji obično dovodi do bržeg kognitivnog i funkcionalnog opadanja od Alchajmerove bolesti, što utiče na san, ponašanje, spoznaju, kretanje i telesne funkcije.

„Ova studija pokazuje da upotreba ChEI kod pacijenata sa DLB može smanjiti rizik od kognitivnog pada u poređenju sa tretmanom memantinom ili bez lečenja“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.

„Potrebne su buduće studije da bi se bolje razjasnili ovi mehanizmi.“

Barem u ovom uzorku, ChEI su napravili veću razliku od memantina. Niti jedan tretman nije smanjio rizik od velikih neželjenih kardiovaskularnih događaja, što je bilo pomalo iznenađujuće jer su CEI pokazali da smanjuju rizik kod pacijenata sa Alchajmerom.

Glavni zadatak ChEI je da uspori gubitak hemikalije acetilholina; prave ga neuroni, ključan je za obradu informacija u mozgu i postepeno se gubi kako Alchajmerova bolest uzima maha. Čini se da je ovo usporavanje korisno i za mozgove sa DLB-om, nešto što bi dalja istraživanja mogla razmotriti.

„Trenutno ne postoje odobreni tretmani za DLB, tako da lekari često koriste lekove za Alchajmerovu bolest, kao što su inhibitori holinesteraze i memantin, za ublažavanje simptoma“, kaže neurobiolog Hong Ksu sa Instituta Karolinska.

„Međutim, efikasnost ovih tretmana ostaje neizvesna zbog nedoslednih rezultata ispitivanja i ograničenih dugoročnih podataka.“