Akumulacija gvožđa: novi uvid u fibrozne bolesti

Akumulacija gvožđa: novi uvid u fibrozne bolesti

Fibroza je povezana sa različitim hroničnim i životno opasnim stanjima, uključujući plućnu fibrozu, cirozu jetre, bolesti bubrega i kardiovaskularne bolesti, između ostalog. Ova stanja zajedno doprinose značajnom delu mortaliteta u razvijenim zemljama, čineći fibrotične bolesti kritičnim zdravstvenim problemom koji zahteva pažnju, istraživanje i inovativne pristupe za dijagnostiku i lečenje.

Naučnici iz laboratorije za ćelijsku plastičnost i bolesti IRB Barselone, koju vodi dr Manuel Serano, sada su opisali ključnu ulogu akumulacije gvožđa u razvoju fibroznih bolesti. Istraživači su proučavali vezu između akumulacije gvožđa, starenja (faze u kojoj se ćelije niti dele niti umiru) i sekretornog fenotipa povezanog sa starenjem (SASP) – komunikacionog sistema u ćelijama koje stare koji ih podstiče da oslobađaju štetne molekule. SASP je povezan sa različitim bolestima vezanim za uzrast, uključujući fibrozu.

U ovom radu, objavljenom u časopisu Nature Metabolism, istraživači pokazuju potencijal detekcije gvožđa putem magnetne rezonancije (MRI) za neinvazivnu procenu fibroznog opterećenja kod pacijenata sa bubrežnom fibrozom. Pored toga, tim otkriva potencijal hemijskih jedinjenja koja mogu da uklone nagomilano gvožđe, kao što je deferipron (klinički odobreni lek) za sprečavanje fibroze, ukazujući na taj način na novi pristup lečenju fibroznih bolesti.

„Naša studija uspostavlja akumulaciju gvožđa kao pokretač patološkog starenja i fibroze koji se može klinički iskoristiti i utire put novim strategijama u ranom otkrivanju i lečenju fibroznih bolesti“, kaže dr Mate Maus, dr Maus je vodeći autor studije. , zajedno sa dr Seranom, i studentom IRB Barselone. Trenutno vodi laboratoriju za starenje i rak na Institutu za onkologiju Val d’Hebron (VHIO), u Barseloni, gde nastavlja da istražuje metaboličke promene vezane za starenje koje promovišu hronične bolesti i rak.

Akumulacija gvožđa je ranije prijavljena u vezi sa nekoliko fibroznih poremećaja. Na osnovu nalaza ove studije, naučnici sugerišu da bi to moglo biti uobičajena karakteristika većine fibroznih bolesti. Ovo istraživanje naglašava dve različite uloge gvožđa u fibrogenezi. Prvo, pokazuje da prekomerno ekstracelularno gvožđe može pokrenuti fibrogenezu.

Na primer, ovo se može desiti kod fibroznih bolesti povezanih sa malim vaskularnim povredama, gde oslobađanje gvožđa iz vaskulature može biti stalni pokretač fibrogeneze. Drugo, studija pokazuje da je akumulacija gvožđa suštinska karakteristika starejućih ćelija, čak i pod normalnim nivoima ekstracelularnih ćelija. gvožđe. Akumulacija gvožđa je ključni događaj koji pokreće SASP i njegove profibrozne efekte na okolno tkivo.

Baveći se akumulacijom gvožđa u starim ćelijama, istraživači imaju za cilj da ublaže SASP i, posledično, zaustave progresiju fibroze.

„Iako ovi nalazi označavaju značajan korak napred u našem razumevanju fibroznih bolesti, dalja istraživanja i klinička validacija su ključni pre prevođenja ovih uvida u opipljive tretmane“, zaključuje dr Serano.