Naučnici sa Univerziteta u Kembridžu koristili su veštačku inteligenciju kako bi predvideli zdravstvene aspekte jelovnika kafića, restorana i prodavnica hrane za poneti širom Britanije. Njihova istraživanja ističu vezu između zdravlja prodavnica hrane van kuće i socijalno-ekonomskih faktora, istovremeno pokazujući dvostruko opterećenje sa kojim se suočavaju stanovnici najugroženijih oblasti.
Kroz analizu jelovnika iz skoro 55.000 prodavnica hrane na platformi Just Eat, istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi predvideli zdravstvene aspekte svakog jelovnika. Ovi podaci su zatim upotrebljeni za mapiranje nivoa zdravlja jelovnika na nivou lokalnih vlasti širom zemlje.
Studija je otkrila da su prodavnice hrane van kuće u proseku manje zdrave u siromašnijim oblastima, što stvara „dvostruki teret“ za ljude koji žive u tim zajednicama. Takođe je primećeno da se prodavnice brze hrane češće nalaze u siromašnijim područjima, dodatno otežavajući problem zdrave ishrane.
Iako ova istraživanja pružaju korisne uvide, istraživači priznaju da ocena zdravlja jelovnika ne uzima u obzir sve nijanse ishrane, poput veličine porcija i metoda pripreme hrane. Ipak, rezultati istraživanja mogu poslužiti kao osnova za razvoj intervencija usmerenih na unapređenje zdravlja jelovnika u prodavnicama hrane van kuće.
Ova studija naglašava važnost razumevanja veze između okruženja i ishrane kako bi lokalne vlasti mogle da preduzmu akcije za poboljšanje zdravlja potrošačke hrane na lokalnom nivou.