AI model pomaže pacijentima sa atopijskim dermatitisom da dijagnostikuju komplikacije

AI model pomaže pacijentima sa atopijskim dermatitisom da dijagnostikuju komplikacije

Lezije na koži atopijskog dermatitisa i lezije izazvane infektivnim komplikacijama bolesti izgledaju toliko slično da onemogućavaju pacijentima da uoče razliku i da znaju kada da posete svog lekara radi lečenja. Ali mobilna aplikacija sa AI koju su razvili dermatolozi sada stavlja moć dijagnoze u ruke pacijenata.

Tim dermatologa je razvio model veštačke inteligencije (AI) koji omogućava pacijentima sa atopijskim dermatitisom (AD) da otkriju komplikacije od bakterijskih ili virusnih infekcija i prave razliku između ekcema i lezija kože uzrokovanih vrstom raka krvi.

AI model je detaljno opisan u radu objavljenom u Journal of Dermatological Science 10. januara 2023.

AD je hronična bolest koja pogađa oko 12% ljudi i često počinje u detinjstvu. Pacijenti sa AD obično imaju potisnutu imunološku barijeru kože, što smanjuje njihovu zaštitu od mikrobnih patogena, što dovodi do komplikacija ekcema od bakterijskih ili virusnih infekcija. Ovo može uključivati herpes simpleks, impetigo i Kaposi varičeliformnu erupciju (ekcem herpetikum).

Prepoznavanje da li je AD dovela do bilo koje od ovih komplikacija može biti izazov za pacijente jer je pojava simptoma na koži veoma slična samoj AD. Štaviše, mikoza fungoides, vrsta raka krvi koja uzrokuje lezije kože, takođe može pokazati slične simptome kao AD i može koegzistirati sa AD. Neki lekovi za AD mogu čak pogoršati infekcije ili gljivične mikoze.

Pravilna i rana dijagnoza komplikacija i malignih bolesti ključna je za odgovarajući tretman i bolje ishode. Međutim, pacijenti ne mogu uvek prepoznati bilo kakve abnormalne simptome i što pre posetiti lekara zbog sličnosti simptoma.

Da bi rešio ovaj problem, tim je obučio svoj model konvolucione neuronske mreže (CNN) na nestandardnim slikama AD, impetiga, gljivične mikoze, herpes simpleksa i Kaposi varičeliformne erupcije. Zatim su uporedili tačnost dijagnoze AI sa skupom nestandardnih slika koje su dermatolozi ručno izrezali i dijagnostički obeležili. Otkrili su da je njihov sistem postigao dijagnostičku tačnost skoro jednaku ručno procenjenom setu slika.

Tim trenutno razvija aplikaciju za pametne telefone sa AI za prevođenje njihovog sistema, omogućavajući pacijentima da daljinski upravljaju svojim kožnim bolestima samo pomoću kamere svog telefona. Takođe eksperimentišu sa pacijentima sa AD kako bi poboljšali upotrebljivost aplikacije.

Iuta Ianagisava, istraživač sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Tohoku i koautor rada, rekao je: „Dermatolog bi, naravno, mogao da uoči razliku, ali je neverovatno nepraktično da pacijent sa AD svakodnevno posećuje dermatologa. Kad bi samo postojao neki praktičan, jeftin mehanizam koji bi ponovio znanje tog dermatologa i mogao bi se koristiti tokom pacijentovog dnevnog režima provere njihove kože.“

Tim veruje da će ova tehnologija pomoći pacijentima sa kožnim oboljenjima da efikasno i efikasno upravljaju svojim stanjima, što će rezultirati boljim zdravstvenim ishodima.