AI dešifruje drevni svitak zakopan u pepelu Vezuva

AI dešifruje drevni svitak zakopan u pepelu Vezuva

Kao što možete zamisliti za svitak koji je bio zakopan ispod gomila vulkanskog pepela sa planine Vezuv skoro 2.000 godina, smotani papirus iskopan iz drevnog rimskog grada Herkulaneuma prilično je teško otvoriti, a kamoli pročitati – ali AI je pronašao način.

Naučnici sa Univerziteta u Kentakiju pokrenuli su Vesuvius Challenge u martu, puštajući hiljade rendgenskih snimaka ugljenisanih, karbonizovanih svitaka Herkulaneuma zajedno sa neobučenim softverom veštačke inteligencije koji bi mogao da se koristi za tumačenje skeniranja.

Sada su dva studenta preuzela prve nagrade za dodelu: Luk Faritor, student računarstva na Univerzitetu Nebraska-Lincoln, i Ioussef Nader, student biorobotike na Slobodnom univerzitetu u Berlinu u Nemačkoj.

I Faritor i Nader su nezavisno identifikovali reč „πορϕυρας” (ili „porfiras” koristeći moderne grčke znakove), što znači „ljubičasta” – što je čini prvom punom rečju koja se dekodira iz skripta pomoću AI softvera.

U starom Rimu, ljubičasta je bila značajna boja, često predstavljajući bogatstvo i status. Smatra se da bi se ta reč mogla odnositi na odeću ili na rang, mada će biti potrebna dalja analiza svitaka da bismo bili sigurni.

Farritor je obučio model mašinskog učenja na obrascu ‘pucketanja’ identifikovanom na svitku u avgustu – šablonu koji može ukazivati na potez mastila. Kako je AI otkrio više pucketanja i poteza mastila, novi podaci o obuci značili su da je postao bolji u otkrivanju drugih obrazaca, i na kraju se pojavila reč porfiras.

Nader je takođe koristio pristup mašinskom učenju, ali je trenirao AI na oblicima na slikama koji su izgledali kao da su slova. Opet, mašinsko učenje – navođenje veštačke inteligencije da identifikuje nove obrasce pokazujući kako bi ti obrasci trebalo da izgledaju – bilo je u stanju da istakne reč porfiras, kao i neka okolna slova.

Sa dovoljno podataka o obuci, ovi AI motori su u stanju da uoče vrlo male varijacije u teksturi na rendgenskim slikama, otkrivajući poteze mastila koje nisu vidljive ljudskom oku. Istraživači se nadaju da će uskoro biti otkriveno još više.

Glavna nagrada Vesuvius Challenge – sa 700.000 dolara – ide osobi koja može da pročita četiri ili više pasusa iz jednog od ovih smotanih svitaka. Ako mislite da imate sve što je potrebno da dešifrujete tekst, možete čak i sami da pokušate.

Pošto su sahranjeni nakon Vezuva, koji je eruptirao 79. ne, ovi svici nisu otkriveni sve do 18. veka, kada su radnici naišli na ostatke luksuzne vile – vile koja je možda pripadala Luciju Kalpurniju Pizou Cezoninu, ocu Julija Cezara. -po zakonu.

Nažalost, veoma malo drevnih tekstova kao što je ovaj preživeo je do današnjih dana. Ako se ovi svici mogu čitati bez otvaranja – zbog čega bi se verovatno raspali u prah – mogli bismo otključati neprocenjivo bogatstvo informacija o životu i učenju u prvom veku.