AI bi nam uskoro mogao pomoći da razgovaramo sa životinjama

AI bi nam uskoro mogao pomoći da razgovaramo sa životinjama

Zamislite da se jednodnevnom ChatGPT-u pridruži CatGPT – mašina zasnovana na veštačkoj inteligenciji koja nam omogućava da komuniciramo sa našim kućnim ljubimcima pomoću mjaukanja, predenja ili šištanja.

Sada kada su veliki jezički modeli postali stručnjaci za ljudski govor, mnogi se pitaju šta bi bilo potrebno da AI razgovara sa životinjama.

Dva neurobiologa raspravljaju o odgovoru u novom eseju objavljenom u Current Biologi.

U znak poštovanja prema Tjuringovom testu – koji obezbeđuje prag ljudske inteligencije u mašinama – Josi Jovel i Oded Rečavi sa Univerziteta u Tel Avivu u Izraelu predstavljaju ono što su skovali „izazov doktora Dulitla“.

Izazov zahteva veliki model „jezika“ zasnovan na veštačkoj inteligenciji da bi se prevazišle tri glavne prepreke u komunikaciji sa životinjom.

Mora da koristi sopstvene komunikativne signale životinje. Životinja ne sme da uči nove signale, kao pas koji reaguje na ljudske komande.

Mora da koristi ove signale u različitim kontekstima ponašanja, ne samo tokom udvaranja ili pretećih situacija, kao što su naučnici koji igraju poznati ptičiji alarm koji poziva ptice.

I mora da proizvede merljiv odgovor u životinji „kao da komunicira sa konspecifikom [životinjom sličnom sebi], a ne mašinom“.

Uzmite medonosnu pčelu, na primer. Izvodi ples vraganja kako bi komunicirao sa kolonijom o lokaciji hrane. Naučnici su uspeli da ‘hakuju’ ovo znanje i stvore robotsku pčelu koja svojim pokretima može da regrutuje druge pčele i odvede ih na određeno mesto.

Ovo ispunjava izazov doktora Dulitla u prvoj i trećoj tački. Ali ples funkcioniše samo za ovaj jedan kontekst. Naučnici još uvek ne mogu da pitaju pčelu šta želi ili kako se oseća.

Osim toga, čak i ako su sva tri gornja polja označena, možda nikada nećemo moći da komuniciramo sa životinjama na nivou koji bi mnogi vlasnici kućnih ljubimaca ili ljubitelji životinja želeli.

Iako bi algoritam jednog dana mogao da nam kaže da naš ljubimac mačka izražava ljubav ili frustraciju, možda neće postojati način da pitamo kako se oseća. Ljudski jezik može jednostavno biti jedinstven na načine koji se ne protežu na druge životinje. Naš ‘egocentričan svet’, ili umvelt, ograničava sve što shvatamo.

Kao što je filozof Ludvig Vitgenštajn tvrdio, „čak i kada bi lav mogao da govori, mi ga ne bismo mogli razumeti“.

Ako je Vitgenštajn u pravu, „nikada nećemo moći da pitamo [mačku] ‘kako se oseća’ ili da objasnimo da ChatGPT već znači CatGPT na francuskom (i da bi to moglo biti smešno)“, pišu Jove i Rečavi.

Onaj ples pčela koji smo mislili da smo savladali? Verovatno sadrži mnogo više informacija nego što smo primetili, primećuju Jovel i Rečavi, „uključujući suptilne taktilne i akustične signale o kvalitetu resursa“.

„Ovi podaci bi takođe morali da se sakupe i unesu u algoritam veštačke inteligencije ako bi se od njega tražilo da razbije kod, ali nismo čak ni sigurni koje druge vrste podataka bi trebalo da budu zabeležene“, dodaju autori.

Da li bismo morali da snimamo i električna polja?

Ovladavanje komunikacijom primata, s druge strane, moglo bi biti lakše, jer je najbliže našoj. Ali modeli veštačke inteligencije i dalje bi morali da budu obučeni za ogromnu količinu podataka koji bi zahtevali dugoročni nadzor primata u divljini. Odakle bi ta informacija došla?

Čak i kada bi se mogao prikupiti i iskoristiti, naučnici bi morali da izmere ‘prirodni odgovor’ primata, pokazujući da su čuli i razumeli pokušaj mašine da komunicira sa njima.

Neuralni snimci mogu pomoći u tome, ali u nekim slučajevima dokazivanje objektivnog razumevanja može biti potpuno nemoguće.

U budućnosti, Jovel i Rečavi smatraju da se veštačka inteligencija može iskoristiti za bolje razumevanje komunikacije sa životinjama, ali priznaju da nam možda neće pomoći da komuniciramo sa životinjama kao što je doktor Dulitl.

Neurobiolozi kažu da čak i ako se moć veštačke inteligencije poveća „milion puta“, neke od prepreka koje nas trenutno sprečavaju da razgovaramo sa životinjama će ostati.

„Čak i ako nikada nećemo moći da razgovaramo sa životinjama na ljudski način, razumevanje koliko je složena komunikacija sa životinjama i pokušaj da je iskoristimo i oponašamo je fascinantan naučni poduhvat“, zaključuju istraživači.

„Zato pozivamo naučnike da primene veštačku inteligenciju da dešifruju komunikaciju sa životinjama prema kriterijumima izazova doktora Dulitla…“