AI alat dizajniran za identifikaciju sorti maslina na osnovu fotografija koštica maslina

AI alat dizajniran za identifikaciju sorti maslina na osnovu fotografija koštica maslina

Razvoj aplikacije koja može da identifikuje sorte maslina pomoću fotografija koštica maslina je krajnji cilj „OliVaR“, neuronske mreže obučene sa najvećom fotografskom bazom podataka endokarpa plodova masline, koju su generisali partneri evropskog projekta GEN4OLIVE.

Razvoj alata je moguć zahvaljujući kataloškom i dokumentacionom radu pet banaka germplazme u različitim zemljama i napretku u sistemima veštačke inteligencije. Univerzitet u Kordobi je odigrao osnovnu ulogu, kao institucija koja je pružila najviše informacija, sa podacima o 63 sorte iz svoje banke Germplazme.

Studija je objavljena u časopisu Računari i elektronika u poljoprivredi.

Inicijativa, koja je deo evropskog projekta GEN4OLIVE za poboljšanje stabala maslina, koju koordinira Ucolivo grupa iz Jedinice izvrsnosti Maria de Maeztu — Odeljenje za agronomiju (DAUCO), uključivala je učešće banaka klice masline iz Maroka, Grčke, Italije , i Turske da prikupi više od 150.000 fotografija 133 sorte maslina iz mediteranskog basena.

Odeljenje za kompjuterske nauke na rimskom univerzitetu Sapienza bilo je zaduženo za prikupljanje informacija i kreiranje algoritma za ovaj alat, koji predlaže novi pristup identifikaciji varijeteta i automatizuje tradicionalni proces morfološke klasifikacije.

Ovo su objasnili istraživači Hristofor Miho i Konsepsion Munjoz Diez, koji su takođe istakli tačnost koju demonstrira model, sa efikasnošću od oko 90%. „To je sistem učenja putem pokušaja i grešaka, zasnovan na mašinskom učenju, u kojem mi treniramo mašinu da uči kroz sopstvene neuspehe“, rekli su oni.

Istraživači su objasnili da što više slika formira bazu podataka, to će sistem biti efikasniji. Subjekti koji učestvuju u projektu dogovorili su veoma stroge protokole za unifikaciju njihovih radnih metodologija i generisanje slika koje omogućavaju optimizaciju algoritma.

Rezultat je alat veštačke inteligencije za koji se pokazalo da je sposoban da otkrije morfološke detalje koji izmiču čak i ljudskom oku. Nakon obrade podataka, vraća listu mogućih varijeteta sa različitim stepenom kompatibilnosti sa fotografisanim uzorkom.

Ovaj sistem mašinskog učenja biće osnova aplikacije koja će uzgajivačima i rasadnicima omogućiti da lako i brzo identifikuju sorte maslina sa kojima rade. Prema Ucolivu, stavljajući ga na raspolaganje celom sektoru kao javno i besplatno sredstvo, poslužiće i za unapređenje opšteg znanja o svim postojećim sortama maslina.