43% kakao proizvoda premašuje nivoe bezbednosti olova, otkriva studija

43% kakao proizvoda premašuje nivoe bezbednosti olova, otkriva studija

Nova studija sa Univerziteta Džordž Vašington otkrila je zabrinjavajući procenat proizvoda od kakaoa u SAD koji sadrže teške metale koji premašuju smernice, uključujući veće koncentracije u organskim proizvodima.

Studija „Višegodišnja analiza teških metala 72 proizvoda od tamne čokolade i kakaoa u SAD“ objavljeno je 31. jula 2024. u Frontiers in Nutrition.

Istraživači GV-a analizirali su 72 potrošačka kakao proizvoda, uključujući crnu čokoladu, svake druge godine u periodu od osam godina na kontaminaciju olovom, kadmijumom i arsenom, teškim metalima koji predstavljaju značajnu opasnost po zdravlje u dovoljnim količinama.

„Svi volimo čokoladu, ali važno je da uživamo u umerenosti, kao i kod druge hrane koja sadrži teške metale, uključujući veliku ribu poput tunjevine i neopranog smeđeg pirinča“, rekao je Leigh Frame, direktor integrativne medicine i vanredni profesor kliničkih istraživanja i liderstva u GV škola medicine i zdravstvenih nauka.

„Iako nije praktično izbegavati teške metale u svojoj hrani u potpunosti, morate biti oprezni šta jedete i koliko.“

Jedinstvenu studiju su vodili Leigh Frame i glavni autor studije Jacob Hands, student medicine istraživač u Frame-Corr laboratoriji na GV School of Medicine i Health Sciences.

Istraživači su koristili prag maksimalno dozvoljenih nivoa doze da bi procenili stepen kontaminacije teškim metalima u nizu čokoladnih proizvoda koji se nalaze na policama prodavnica.

Za prosečnog potrošača, konzumiranje jedne porcije ovih proizvoda od kakaoa možda neće predstavljati značajne zdravstvene rizike na osnovu utvrđenih srednjih koncentracija. Međutim, konzumiranje višestrukih porcija ili kombinovanje potrošnje sa drugim izvorima teških metala može dovesti do izlaganja koja premašuje maksimalno dozvoljeni nivo doze.

Hrana sa visokim nivoom olova može uključivati hranu životinjskog porekla koja može bioakumulirati teške metale (školjke, meso organa) i hranu ili biljne dodatke koji se uzgajaju u kontaminiranom zemljištu i/ili se uvoze iz zemalja sa manje propisa (npr. Kina, Nigerija, Indija, Egipat). Za kadmijum, glavni problemi su isti sa dodatkom nekih morskih algi, posebno Hijiki algi.

Potrošači bi trebalo da budu svesni potencijalnih kumulativnih rizika od izloženosti, posebno kod proizvoda od kakaoa koji su označeni kao organski, jer oni mogu imati veće koncentracije teških metala. Veličina porcije tamne čokolade je obično jedna unca i generalno se sugeriše da ima zdravstvene koristi, uključujući kardiovaskularno zdravlje, kognitivne performanse i hronične upale. Međutim, istraživanje je ograničeno i zabrinutost zbog teških metala tek treba da se uzme u obzir.