3D modeliranje srca nudi neinvazivnu dijagnozu i opcije lečenja aortne stenoze

3D modeliranje srca nudi neinvazivnu dijagnozu i opcije lečenja aortne stenoze

3D štampanje složenih anatomskih struktura postalo je sve sofisticiranije u skladu sa napretkom u tehnologiji snimanja, uz upotrebu štampanih fantoma koji olakšavaju detaljniju manipulaciju simulirane anatomije ventila i kontrolu ponašanja protoka krvi.

Kingovi istraživači iz grupe za kardiološko modeliranje i biomarkere objavili su dva nova rada u kojima se detaljno opisuje napredak u naporima da se primene 3D štampani modeli srca (fantomi) za simulaciju i proučavanje aortne stenoze.

Stenoza aorte je stanje kalcifikovanih i zadebljanih srčanih zalistaka aorte koje ometa protok krvi.

Kompjutersko modeliranje i 3D štampanje fantoma aortnog protoka nude alternativu in vivo studijama koje nose i poteškoće pri regrutovanju pacijenata i potencijalne proceduralne rizike u poređenju sa simuliranom alternativom koja može da podnese veće varijacije protoka i pada krvnog pritiska.

Istraživanje objavljeno u Journal of Cardiovascular Magnetic Resonance bavilo se razvojem neinvazivne metode za pristup pritisku impulsa krvotoka putem kardiovaskularne magnetne rezonance (CMR). Studija objavljena u Journal of Cardiovascular Translational Research razmatrala je dinamiku krvotoka i merenja u modelima fantoma.

„Razvijanjem modela ventila koji se ponašaju kao pravi ljudski zalisci, nove tehnike koje preciznije karakterišu ozbiljnost bolesti mogu se razviti i poboljšati bez ometanja nege pacijenata“, kaže Harminder Gill, BM BCh.

Trenutne tehnike koje se koriste za merenje težine aortne stenoze, kao što je Dopler ehokardiografija, mogu biti podložne nekontrolisanim izvorima greške i zahtevaju invazivna merenja pritiska za pacijenta. Upotreba fantoma aortnog protoka nudi jedno rešenje za ovaj izazov.

„Odluka o tome kako i kada lečiti stenozne zaliske je složena i dijagnostički alati koji se obično koriste u kliničkoj rutini jedva da su evoluirali tokom proteklih 50 godina. Stoga je napredak u proučavanju patofiziologije aortne stenoze od suštinskog značaja za pružanje sveobuhvatnije karakterizacije Neinvazivna procena udaljenosti oporavka pritiska omogućava otkrivanje grešaka invazivne kateterizacije, kao i razumevanje dužine krvnog suda koja je potrebna da bi se postigla hemodinamska homeostaza,“ kaže Joao Filipe Fernandes, dr.

„Ova dostignuća će nam omogućiti da donesemo dobro informisanu odluku o najboljoj ravnoteži između lekova i operacija za ljude koji žive sa zaliscima“, kaže prof. Pablo Lamata, šef grupe za kardiološke modele i biomarkere.