Godina 2024. bila je prekretnica u istraživanju svemira, sa zapanjujućim dostignućima koja su oduševila čitav svet. NASA-in Europa Clipper započeo je svoje putovanje do Jupiterovog meseca Evrope, dok je SpaceX-ov Starship postigao istorijsko prvo uspešno sletanje, što otvara vrata za buduće misije u dubokom svemiru. Kina je zabeležila uspeh sa misijom Čang’e 6, koja je vratila uzorke sa druge strane Meseca, dok je Međunarodna svemirska stanica nastavila da bude domaćin međunarodnim posadama, uključujući privatne misije.
Dok svet slavi ove uspehe, 2025. godina donosi još ambicioznije misije koje će dodatno proširiti granice ljudskog istraživanja. NASA-ina inicijativa CLPS planira slanje komercijalnih lendera na Mesec kako bi isporučili naučne instrumente i tehnologije za buduće ljudske misije. Takođe, SPHEREk, spektro-fotometar koji će posmatrati Univerzum u infracrvenom svetlu, stvoriće mapu galaksija i zvezdnih rasadnika, dok će Space Rider ESA-e istraživati mikrogravitaciju i testirati nove tehnologije za misije na Mesec i Mars.
Japan se pridružuje globalnim naporima lansiranjem misije M2/Resilience, koja će proučavati lunarno tlo i testirati tehnologije za proizvodnju vode i kiseonika na Mesecu. Kina će, sa misijom Tianven-2, krenuti na ambicioznu misiju prikupljanja uzoraka sa asteroida i kometa, dok će NASA-ina misija Evropa Kliper u 2025. godini izvesti manevar preletanja Marsa na svom putovanju prema Jupiterovim mesecima.
Sa velikim brojem misija koje uključuju prelete dubokog svemira, kao što su misije BepiColombo, Lusi i JUICE, 2025. godina obećava da će biti revolucija u razumevanju svemira. Svemirske agencije širom sveta spremne su za nove korake koji će ne samo unaprediti naučna saznanja, već i inspirisati buduće generacije da istražuju granice Univerzuma.