Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA) saopštila je da su prošle godine Sjedinjene Države postavile rekord za visoke temperature, dok su istovremeno bile pogođene talasima tornada i razornim uraganima. Ovaj izveštaj dolazi nakon potvrde evropskog klimatskog monitora da je 2024. bila najtoplija godina u istoriji, sa ekstremnim temperaturama koje su dovele do prelaženja kritičnog klimatskog praga.
Prema podacima NOAA, prosečna godišnja temperatura u donjim 48 država bila je 55,5 stepeni Farenhajta (13,1°C), što je 3,5°F (oko 2°C) iznad proseka i najviša u 130 godina. Pored toga, 2024. godina bila je treća najkišovitija od 1895. godine, a zabeležen je i drugi najveći broj tornada u istoriji – 1.735, dok je sezona uragana bila posebno destruktivna. Uragan Helene, drugi najsmrtonosniji uragan u poslednjih 50 godina, nanio je ogromne štete.
Godina je takođe bila obilježena šumskim požarima, koji su spalili 8,8 miliona hektara, što je 26% više od proseka, a razorni požar u Kaliforniji uništio je više od 600 objekata i gotovo 430.000 hektara. Ukupna vrednost vremenskih i klimatskih katastrofa u SAD-u prošle godine iznosila je 27 milijardi dolara.
Iako je globalno zagrevanje premašilo kritične granice u poslednje dve godine, međunarodni ciljevi iz Pariskog sporazuma još nisu trajno ugroženi, ali su se značajno približili. Predviđa se da će La Niña doneti olakšanje u 2025. godini, ali napredak u smanjenju emisija gasova staklene bašte u SAD-u i dalje ostaje nedovoljan. Prema studiji Rodijum grupe, emisije su prošle godine pale za samo 0,2%, što zabrinjava klimatske aktiviste, jer zemlja nije na putu da ispuni ciljeve smanjenja emisija iz Pariskog sporazuma.