Deset meseci nakon lansiranja, NASA-ina svemirska letelica DART koja odbija asteroide približila se svojoj meti u ponedeljak u testu prvog planetarnog odbrambenog sistema na svetu, dizajniranog da spreči sudar meteorita sudnjeg dana sa Zemljom, prenosi Rojters.
Vozilo „impaktor“ u obliku kocke, otprilike veličine automata sa dva pravougaona solarna niza, trebalo je da uleti u asteroid Dimorfos, veličine otprilike kao fudbalski stadion, i da se samounište oko 19 časova. EDT (2300 GMT) oko 11 miliona km od Zemlje.
Finale misije će testirati sposobnost svemirske letelice da promeni putanju asteroida čistom kinetičkom silom, zabijajući u objekat velikom brzinom kako bi ga gurnula na stranputicu tek toliko da sačuva našu planetu od opasnosti.
To je prvi pokušaj na svetu da se promeni kretanje asteroida ili bilo kog nebeskog tela.
DART, lansiran raketom SpaceKs u novembru 2021. godine, napravio je većinu svog putovanja pod vođstvom NASA-inih direktora letova, sa kontrolom koja će biti predata autonomnom sistemu za navigaciju na brodu u poslednjim satima putovanja.
Planirani uticaj za ponedeljak uveče će se pratiti u skoro realnom vremenu iz operativnog centra misije u Laboratoriji za primenjenu fiziku Univerziteta Džons Hopkins (APL) u Lorelu, Merilend.
Nebeska meta DART-a je asteroid „mesečina“ prečnika oko 560 stopa (170 metara) koji kruži oko pet puta većeg matičnog asteroida koji se zove Didimos kao deo binarnog para sa istim imenom, grčkom reči za blizanca.
Nijedan objekat ne predstavlja stvarnu pretnju Zemlji, a naučnici NASA-e su rekli da njihov DART test ne može greškom da stvori novu opasnost.
I Dimorfos i Didimos su mali u poređenju sa kataklizmičnim asteroidom Čiksulub koji je udario u Zemlju pre nekih 66 miliona godina, zbrisavši oko tri četvrtine svetskih biljnih i životinjskih vrsta, uključujući dinosauruse.
Prema naučnicima NASA-e i stručnjacima za planetarnu odbranu, manji asteroidi su daleko češći i predstavljaju veću teorijsku zabrinutost u bliskoj budućnosti, što čini da Didimos uparuje odgovarajuće ispitanike za njihovu veličinu. Asteroid veličine Dimorfosa, iako nije sposoban da predstavlja pretnju širom planete, mogao bi da izravna veliki grad direktnim udarcem.
Takođe, relativna blizina dva asteroida Zemlji i dvostruka konfiguracija čine ih idealnim za prvu misiju DART-a za dokaz koncepta, skraćeno za Test preusmeravanja dvostrukog asteroida.
Misija predstavlja redak slučaj u kojem NASA svemirska letelica mora na kraju da se sruši da bi uspela.
Plan je da DART leti direktno u Dimorfos brzinom od 15.000 milja na sat (24.000 km/h), udarajući ga dovoljno snažno da pomeri svoju orbitalnu stazu bliže svom većem pratećem asteroidu.
Kamere na udarnom elementu i na mini svemirskoj letelici veličine aktovke koja je puštena iz DART-a nekoliko dana unapred dizajnirane su da snime sudar i pošalju slike nazad na Zemlju.
DART-ova sopstvena kamera počela je da vraća slike brzinom od jedne slike u sekundi tokom svog konačnog pristupa, pri čemu su te slike striming uživo na NASA TV-u počele više od sat vremena pre udara.
Najranije slike su pokazale da se dva asteroida zajedno pojavljuju kao jedna bela tačka u centru TV ekrana. NASA-ini komentatori su rekli da će se Dimorfos postepeno pojavljivati kao zasebna tačka svetlosti koja će postajati sve veća i svetlija kako se DART bude približavao, i da će na kraju dobiti oblik uočljivog asteroida koji ispunjava ceo ekran sve do neposrednog udara.
Tim DART-a je rekao da očekuje da će skratiti orbitalnu stazu Dimorfosa za 10 minuta, ali će smatrati da je najmanje 73 sekunde uspešno, što će dokazati da je vežba izvodljiva tehnika za skretanje asteroida na kursu sudara sa Zemljom – ako je ikada otkriven.
Mali pritisak na asteroid udaljen milionima milja (km) godinama unapred mogao bi biti dovoljan da ga bezbedno preusmeri dalje od planete.
Ishod testa, osim da li je DART pogodio svoju metu, neće biti poznat do nove runde posmatranja dva asteroida teleskopom na zemlji u oktobru.
Raniji proračuni početne lokacije i orbitalnog perioda Dimorfosa potvrđeni su tokom šestodnevnog perioda posmatranja u julu.
DART je najnovija od nekoliko NASA misija poslednjih godina za istraživanje i interakciju sa asteroidima, primordijalnim stenovitim ostacima iz formiranja Sunčevog sistema pre više od 4,5 milijardi godina.
Prošle godine, NASA je lansirala sondu na putovanju do trojanskih asteroidnih klastera koji kruže u blizini Jupitera, dok se svemirska letelica OSIRIS-REk vraća na Zemlju sa uzorkom prikupljenim u oktobru 2020. sa asteroida Benu.
Mesec Dimorfos je jedan od najmanjih astronomskih objekata koji je dobio trajno ime i jedan je od 27.500 poznatih asteroida u blizini Zemlje svih veličina koje prati NASA. Iako se ne zna da nijedan predstavlja predvidivu opasnost za čovečanstvo, NASA procenjuje da mnogo više asteroida ostaje neotkriveno u blizini Zemlje.
NASA je celokupnu cenu projekta DART procenila na 330 miliona dolara, što je znatno ispod cene mnogih najambicioznijih naučnih misija svemirske agencije.