Prošle su iste složene procedure, strepnje i nadanja. Menjale klinike i dočekale najlepšu vest – da čekaju bebe. Jedna posle 13 godina, druga iz prvog pokušaja vatnelesne oplodnje.
„U Centru za BMPO imamo i veći procenat parova koji se interesuju da rade postupak kod nas u našem centru, tako da smo povećali za neku četvrtinu broj parova u odnosu na prethodnu godinu“, kaže prof. dr Marija Šorak-direktorka Centra za BMPO u Kragujevcu.
Doc. dr Predrag Sazdanović – subspecijalista steriliteta u Centru za BMPO u Kragujevcu naveo je da pristupaju izuzetno individualno svakome paru.
„Svih 227 koji su prošli, su prošli praktično naš zajednički konzilijim gde smo mi adaptirali odgovarajuću terapiju prema samom paru“, kaže Sazdanović.
Svaki korak vantelesne oplodnje prati četranestočlani tim. U lečenju primenjuju sve tehnike reproduktivne medicine. Svaka druga trudnoća je iz postupka krio ebriotransfera.
„To je dobro, zbog same ove donacije jajnih ćelija i spermatozpida, pošto je i to metoda koja se radi generalno iz tih odmrznutih reproduktivnih ćelija“, kaže Aleksandra Gavrilović, embriolog u Centru za BMPO u Kragujevcu.
Vantelesnu oplodnju doniranim reproduktivnim materijalom u Kragujevcu čeka 25, a u celoj zemlji 350 parova i žena bez partnera. Protekle godine kroz proces vantelesne oplodnje, o trošku države, prošlo je 8.500 parova, 20 odsto više nego 2021.