Novo istraživanje sugeriše da HPV vakcina sprečava rak kod muškaraca, kao i kod žena, ali manje dečaka nego devojčica dobija vakcinu u Sjedinjenim Državama.
Vakcina protiv HPV-a razvijena je da spreči rak grlića materice kod žena i stručnjaci joj pripisuju priznanje, zajedno sa skriningom, za smanjenje stope raka grlića materice. Dokazi da vakcine sprečavaju karcinome povezane sa HPV-om kod muškaraca su se pojavljivali sporije, ali novo istraživanje sugeriše da vakcinisani muškarci imaju manje karcinoma usta i grla u poređenju sa onima koji nisu primili vakcinu. Ovi karcinomi su više nego dvostruko češći kod muškaraca nego kod žena.
Za studiju, istraživači su uporedili 3,4 miliona ljudi sličnog uzrasta – pola vakcinisanih naspram polovine nevakcinisanih – u velikom skupu podataka o zdravstvenoj zaštiti.
Kao što se i očekivalo, vakcinisane žene su imale manji rizik od razvoja raka grlića materice u roku od najmanje pet godina od dobijanja vakcine. I za muškarce je bilo koristi. Vakcinisani muškarci su imali manji rizik od razvoja bilo kog karcinoma povezanog sa HPV-om, kao što su karcinomi anusa, penisa i usta i grla.
Ovim karcinomima su potrebne godine da se razviju, tako da su brojevi bili mali: bilo je 57 karcinoma povezanih sa HPV-om među nevakcinisanim muškarcima — uglavnom karcinoma glave i vrata — u poređenju sa 26 među muškarcima koji su primili HPV vakcinu.
„Mislimo da će se maksimalna korist od vakcine zaista desiti u naredne dve ili tri decenije“, rekao je koautor studije dr Džozef Kari, hirurg za glavu i vrat u Centru za rak Sidni Kimel u Filadelfiji. „Ono što ovde pokazujemo je rani talas efekta.
Rezultate studije i druge studije objavilo je u četvrtak Američko društvo za kliničku onkologiju i o njima će se raspravljati sledećeg meseca na godišnjem sastanku u Čikagu. Druga studija pokazuje da stopa vakcinacije raste, ali muškarci zaostaju za ženama u dobijanju vakcine protiv HPV-a.
HPV ili humani papiloma virus je veoma čest i prenosi se seksualnim putem. Većina HPV infekcija ne izaziva simptome i nestaje bez lečenja. Drugi se razvijaju u rak, oko 37.000 slučajeva godišnje, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti.
U SAD se HPV vakcina preporučuje od 2006. za devojčice od 11 ili 12 godina, a od 2011. za dečake istog uzrasta. Nadoknađujuće injekcije se preporučuju svima starijim od 26 godina koji nisu vakcinisani.
U drugoj studiji, istraživači su posmatrali stope vakcinacije protiv HPV-a kod predtinejdžera i mladih odraslih osoba koje su sami i roditelji prijavili u velikoj državnoj anketi. Od 2011. do 2020. godine, stope vakcinacije su porasle sa 38% na 49% među ženama, a među muškarcima sa 8% na 36%.
„Unos HPV vakcine među mladim muškarcima povećao se za više od četiri puta tokom poslednje decenije, iako stope vakcinacije među mladim muškarcima i dalje zaostaju za ženama“, rekao je koautor studije dr Danh Ngujen sa Jugozapadnog medicinskog centra Univerziteta Teksas u Dalasu.
Roditelji dečaka, kao i devojčice, treba da znaju da HPV vakcine smanjuju rizik od raka, rekao je Jasmin Tiro sa Sveobuhvatnog centra za rak Univerziteta u Čikagu koji nije bio uključen u istraživanje. A mladići koji nisu vakcinisani još uvek mogu da dobiju vakcine.
„Zaista je važno da tinejdžeri budu izloženi vakcini pre nego što budu izloženi virusu“, rekla je ona.