Američko društvo za rak (ACS) naglašava ključnost ranog otkrivanja raka dojke, ističući da je skrining mamografijom pomogao značajno smanjenje stope smrtnosti od ove bolesti za 43% od 1989. godine.
Rak dojke je najčešći tip raka kod žena, osim raka kože, i drugi najčešći uzrok smrtnosti od raka. Skrining raka dojke mamografijom igra ključnu ulogu u prevenciji i lečenju, spasavajući mnoge živote.
Robert Smit, stariji potpredsednik za rano otkrivanje raka nauka u ACS, istakao je da su istraživanja pokazala značajno smanjenje rizika od smrtnosti od raka dojke kod žena koje redovno idu na mamografije.
Prema smernicama ACS-a, žene sa prosečnim rizikom trebalo bi da počnu sa redovnim mamografijama za skrining u 45. godini. Postoji i opcija da se sa skriningom počne već u 40. godini, prema smernicama koje su kreirali panel lekara i predstavnika pacijenata. Godišnji skrining se preporučuje do 55. godine, nakon čega se može preći na dvogodišnji skrining, ako žena to želi.
Takođe, žene bi trebalo da razgovaraju sa svojim lekarom o porodičnoj istoriji, genetici i načinu života koji mogu uticati na rizik od raka dojke, kao i da budu svesne kako njihove dojke normalno izgledaju i osećaju se.
ACS takođe sugeriše da žene u dobi od 75 godina mogu nastaviti sa mamografijom ako su u dobrom zdravlju i očekuje se da će živeti još najmanje 10 godina.
Žene koje su visokog rizika od raka dojke na osnovu određenih faktora trebalo bi da se podvrgnu i magnetnoj rezonanci dojke i mamografiji svake godine.
Smit je zaključio da redovno primanje mamografije pomaže u ranijem dijagnostikovanju raka dojke, smanjuje potrebu za agresivnim tretmanima i povećava šanse za izlečenje. Stoga, redovni skrining mamografijom nudi najveću korist u borbi protiv ove bolesti.