Rusija je prijavila curenje rashladne tečnosti u rezervnoj liniji na svemirskoj stanici

Rusija je prijavila curenje rashladne tečnosti u rezervnoj liniji na svemirskoj stanici

Rashladna tečnost je iscurila iz rezervne linije na Međunarodnoj svemirskoj stanici, saopštili su u ponedeljak ruski zvaničnici, dodajući da nema rizika za posadu ili ispostavu.

Ruska svemirska agencija Roskosmos saopštila je da je rashladna tečnost iscurila iz spoljnog rezervnog radijatora za novu rusku naučnu laboratoriju. Glavni sistem termalne kontrole laboratorije je radio normalno, istakla je agencija.

„Posada i stanica nisu u opasnosti“, rekao je Roskosmos.

NASA je potvrdila da nema pretnje po sedmočlanu posadu stanice i da se operacije nastavljaju kao i obično.

Roskosmos je rekao da inženjeri istražuju uzrok curenja. Incident je usledio nakon nedavnog curenja rashladne tečnosti iz ruskih svemirskih letelica parkiranih na stanici. Za ta curenja su krivi mali meteoroidi.

Laboratorija – nazvana Nauku, što znači nauka – stigla je na svemirsku stanicu u julu 2021.

Prošlog decembra, rashladna tečnost je iscurila iz kapsule posade Sojuza koja je usidrena u stanicu, a još jedno slično curenje sa broda za snabdevanje Progres otkriveno je u februaru. Ruska istraga je zaključila da su ta curenja verovatno rezultat udaraca sićušnih meteoroida, a ne grešaka u proizvodnji.

Curenje u Sojuzu rezultiralo je produženim boravkom NASA-inog astronauta Frenka Rubija i njegova dva ruska člana posade, Sergeja Prokopjeva i Dmitrija Petelina, koji su proveli 371 dan u orbiti umesto šest meseci. Zamenska kapsula je poslata u stanicu za njihovu vožnju kući.

Svemirska stanica, koja je služila kao simbol međunarodne saradnje posle Hladnog rata, sada je jedna od poslednjih preostalih oblasti saradnje između Rusije i Zapada usred tenzija oko vojne akcije Moskve u Ukrajini. NASA i njeni partneri se nadaju da će nastaviti da rade na orbiti do 2030.

Sadašnji stanovnici su: NASA-ini astronauti Jasmin Mogbeli i Loral O’Hara, Andreas Mogensen iz Evropske svemirske agencije, ruski kosmonauti Konstantin Borisov, Oleg Kononenko i Nikolaj Čub i japanski astronaut Satoši Furukava.