Rojters: Kina pronašla prvu crnu kutiju iz srušenog aviona

Rojters: Kina pronašla prvu crnu kutiju iz srušenog aviona

Kineski radnici hitne pomoći pronašli su u sredu jednu od dve crne kutije iz aviona China Eastern Airlines-a (600115.SS) koji se srušio sa 132 osobe u njemu, ali napori SAD da se pridruže istrazi su obustavljeni zbog pravila karantina COVID-19.

Pronađena crna kutija je snimač glasa u pilotskoj kabini, na osnovu rane procene, rekao je zvaničnik Uprave za civilno vazduhoplovstvo Kine (CAAC) na brifingu za medije, dodajući da se čini da je materijal za snimanje preživeo udar u relativno dobrom stanju.

Let MU5735 bio je na putu iz jugozapadnog grada Kunminga za Guangdžou na obali u ponedeljak kada je mlaznjak Boeing 737-800 iznenada pao sa visine krstarenja otprilike u vreme kada je trebalo da počne da se spušta pre sletanja.

Uzrok pada tek treba da se utvrdi. Čini se da se većina mlaza raspala nakon udara, iako su pronađeni ostaci i ljudski ostaci.

„Prva inspekcija je pokazala da je spoljašnjost diktafona ozbiljno oštećena, ali jedinice za skladištenje, iako su takođe oštećene u određenoj meri, relativno su kompletne“, rekao je zvaničnik CAAC-a Žu Tao.

Crna kutija se šalje u institut u Pekingu na dekodiranje, ali koliko će to trajati zavisi od obima štete, rekao je Žu.

Vreme duž putanje leta u ponedeljak nije predstavljalo nikakvu opasnost za avion i kontrolori su imali komunikaciju sa njim nakon poletanja i pre njegovog brzog spuštanja, rekao je Mao Janfeng, šef istrage o avionima u CAAC.

Američki sekretar za saobraćaj Pete Buttigieg rekao je u sredu da su kineske vlasti pozvale američki nacionalni odbor za bezbednost saobraćaja (NTSB) da učestvuje u istrazi nesreće, dodajući da je veoma ohrabren pozivom da bude na terenu u Kini.

NTSB je, međutim, kasnije rekao da još nije utvrdio da li će istražitelji putovati u Kinu u svetlu zahteva za vize i karantin.

„Radimo sa Stejt departmentom na rešavanju tih pitanja sa kineskom vladom pre nego što se odredi bilo kakvo putovanje“, saopštio je NTSB.

Kina ima vrlo malo slučajeva COVID-a i stroge zahteve za najmanje dve nedelje hotelskog karantina po dolasku za građane i strance. Tim Svetske zdravstvene organizacije koji je prošle godine istraživao poreklo pandemije morao je prvo u karantin.

Istragu o nesreći vodi Kina, ali su Sjedinjene Države pozvane da učestvuju jer je avion tamo proizveden.

Kineske vlasti su saopštile da je avion, koji nije odgovarao na ponovljene pozive tokom spuštanja, ispunio standarde plovidbenosti pre poletanja i da su sva tri pilota – jedan više nego što je uobičajeno potrebno na 737 – bila u dobrom zdravstvenom stanju.

Kapetan, angažovan u januaru 2018, imao je 6.709 sati letačkog iskustva, dok su prvi i drugi oficir imali 31.769 sati, odnosno 556 sati, rekao je zvaničnik kineske istočne zemlje.

„Po onome što znamo, performanse trojice pilota su bile dobre, a njihov porodični život relativno skladan“, rekao je zvaničnik.

Jedan kopilot je bio posmatrač kako bi stekao iskustvo, saopštila je avio-kompanija.

China Eastern je pooštrio mere predostrožnosti nakon nesreće, zahtevajući dva viša kapetana i višeg kopilota u posadi od tri osobe na nekim tipovima aviona, navodi list koji podržava država.

Jaka kiša na jugu Kine u sredu je otežala potragu za žrtvama i crnim kutijama, a prognoza vlažnog vremena trajaće do kraja nedelje.

Ožalošćeni rođaci posetili su lokaciju, među njima i penzioner po imenu Džang iz Šenžena, čije su se oči napunile suzama dok je Rojtersu rekao da je njegov nećak bio na brodu.

„Nadam se da zemlja može temeljno da istraži ovo pitanje i otkrije da li je greška proizvođača ili problem održavanja“, rekao je Zhang.

CAAC je pokrenuo dvonedeljnu inspekciju sektora, koja uključuje provere svih regionalnih centara kontrole letenja, avio kompanija i instituta za obuku letenja kako bi se osigurala „apsolutna“ bezbednost.

Podaci FlightRadar24 pokazali su da je letelica brzo pala brzinom od 31.000 stopa u minuti.

Kina je poboljšala bezbednost u vazduhu u poslednje dve decenije, a katastrofa u ponedeljak bila je prva velika nesreća u poslednjih desetak godina.

China Eastern i dve podružnice prizemljile su svoju flotu od više od 200 aviona Boeing (BA.N) 737-800. Zvaničnik avio-kompanije rekao je da je taj potez više hitna reakcija na nesreću, a ne odgovor na bilo koje bezbednosno pitanje.

Katastrofa dolazi kada Boeing radi na oporavku od nekoliko kriza, posebno zabrinutosti za bezbednost svog modela 737 MAKS nakon dva smrtonosna sudara i uticaja pandemije na putovanja.