Poslanici Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PSSE) usvojili su večeras dvotrećinskom većinom izveštaj Dore Bakojani, kojim se Komitetu ministara SE preporučuje da prihvati aplikaciju Kosova za članstvo u toj organizaciji.
Nakon današnje rasprave, za izveštaj je glasao 131 poslanik od 171 prisutnog. Protiv je bilo 29, dok je 11 bilo uzdržano.
Podsetimo, pred poslanicima je danas bio Nacrt Mišljenja o zahtevu Kosova za članstvo, koji preporučuje ulazak Kosova u Savet Evrope. Dokument koji je sačinila grčka poslanica Dora Bakojanis usvojio je 27. marta Komitet PSSE za politička pitanja i demokratiju. Ona je danas u obraćanju ponovila ukratko sadržaj dokumenta.
Izvestilac Dora Bakojani predložila je Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope (PSSE) da Komitetu ministara SE preporuči prijem Kosova u tu organizaciju.
„Izveštaj o aplikaciji Kosova, o kojem će glasati Parlamentarna skupština Saveta Evrope, ne dotiče se pitanja priznanja ili ne priznavanja statusa Kosova, već to ostaje prerogativ država“, naglasila je ona.
„Ovo je komplikovano pitanje sa kojim se nikada nismo suočili i zato smatram da nema boljeg mesta od PSSE za takav razgovor“, rekla je Bakojani u raspravi u PSSE.
Podsećajući na proces kojim je Komitet ministara SE zatražio od nje kao izvestitelja da sačini izveštaj o aplikaciji Kosova, Bakojani je istakla da je Kosovo funkcionalna parlamentarna demokratija, ali da su konstatovana tri ključna problema – poštovanje odluke Ustavnog suda u slučaju imovine manastira Visoki Dečani, eksproprijacije i uspostavljanje Zajednice srpskih opština.
Bakojani je rekla da je Kosovo uspešno rešilo ono što je identifikovano kao najvažniji slučaj kršanje vladavine prava na Kosovu, odnosno primena odluke Ustavnog suda.
Ona je navela da će svaki slučaj nelegalne eksproprijacije imovine biti tema pred Evropskim sudom za ljudska prava, dok je najvažnija tema za srpsku zajednicu ZSO, ugaoni kamen u dijalogu Beograda i Prištine, pomenuvši i deo iz Ohridskog sporazuma da se sve u pregovorima o ZSO mora odvijati unutar dijaloga.
Bakojani je naglasila da je od objave izveštaja dobila brojne kritike i lične uvrede na svoj račun, pre svega od država koje ne priznaju nezavisnost Kosova.
„Da je Komitet ministara tražio moj stav o državnosti Kosova, nikada ne bih prihvatila ulogu izvestioca, ali ne radi se o tome i ovo smatram kao važan dokaz svog integriteta“, rekla je Bakojani.
Za ovu tačku dnevnog reda zasedanja PSSE prijavljeno je više od 60 govornika, a predsednik PSSE najavio je da će debata trajati do 19:15 kako bi bilo prilike da se odgovori na primedbe poslanika i glasa o toj tački dnevnog reda do 20 sati. Ako Parlamentarna skupština Saveta Evrope usvoji Mišljenje, konačnu odluku o članstvu Kosova doneće Komitet ministara Saveta Evrope sredinom maja.