Tedi Riner i Mari-Žoze Perek zapalili kotao na Olimpijadi u Parizu

Tedi Riner i Mari-Žoze Perek zapalili kotao na Olimpijadi u Parizu

Francuski sportisti Tedi Riner i Mari-Žoze Perek, osvajači zlatnih medalja, udružili su snage kako bi zapalili kotao za Olimpijske igre u Parizu u petak uveče, zatvarajući time spektakularnu, ali kišom natopljenu ceremoniju otvaranja.

Obojica su pridržali svoje baklje prema ogromnom plamenu, koji je brzo zapaljen. U završnom delu ceremonije, kanadska pevačica Selin Dion izvela je pesmu Edit Pjaf „Himne a l’amour“ („Himna ljubavi“).

Riner, koji je osvojio tri zlata u džudou, i Perek, koja je osvojila tri zlata u atletici i postala prva sprinterka koja je osvojila uzastopno zlato u trci na 400 metara, simbolično su označili kraj četiri časa dugog spektakla. Ceremonija je uključivala štafetu plamena sa brojnim olimpijskim velikanima, uključujući Rafaela Nadala iz Španije i Amerikance Serenu Vilijams i Karla Luisa.

Identitet osoba koje će zapaliti kotao bio je strogo čuvana tajna sve dok Riner i Perek nisu saznali da su izabrani samo nekoliko sati pre ceremonije. Njihova imena su objavljena tek kada je Šarl Kost, najstariji živi francuski olimpijski šampion sa 100 godina, zapalio njihove baklje.

Toni Estanguet, glavni organizator Igara u Parizu, naglasio je da je namerno zatajio identitete kako bi očuvao tajnost. „Stvarno sam čekao do poslednjeg trenutka da bih obavio ovaj zadatak“, rekao je Estanguet.

Kotao, koji je bio plameni prsten prečnika 7 metara, sa balonom na vrući vazduh visokim 30 metara i širokim 22 metra, bio je dizajniran kao omaž prvom letu u balonu sa gasom punjenim vodonikom iz 1783. godine. Francuski dizajner Mathieu Lehanneur kreirao je ovaj simbol slobode kako bi odražavao francuski duh smelosti, kreativnosti i inovacije. Kotao je izložen u srcu Pariza, u bašti Tiilerije, u blizini znamenitosti kao što su Luvr, obelisk La Concorde, Jelisejska polja i Trijumfalni luk.