Kina je pozvala strane astronaute da se pridruže misiji na pekinškoj svemirskoj stanici Tiangong i sprovedu istraživanja zajedno sa svojom posadom.
Govoreći u ponedeljak, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je da je Peking „spreman da sarađuje sa svim nacijama“. Diplomata je dodao da „kineska svemirska stanica poziva strane astronaute da sprovode istraživanja u svemiru zajedno sa kineskim tajkonautima“.
Vang je napomenuo da Kina održava konsultacije sa UN u vezi sa zajedničkom svemirskom misijom, rekavši da istraživanje svemira treba da bude zajednički poduhvat koji uključuje celu međunarodnu zajednicu. Prema rečima zvaničnika, međunarodni tim bi mogao da počne da radi već krajem ove godine.
Prvi modul kineskog Tiangonga poslat je u orbitu prošlog aprila, a još dva laboratorijska modula čekaju lansiranje kasnije ove godine. Dodavanje ova dva segmenta učiniće svemirsku stanicu potpuno operativnom. Ako sve bude po planu, misija Tiangonga, što se prevodi kao „nebeska palata“, trajaće više od decenije. Prema South China Morning Postu, očekuje se da će svemirska stanica postati „najveća struktura koju je izgradila i održavala jedna država u orbiti oko Zemlje“.
Trojica kineskih astronauta, koji su donedavno radili na brodu Tiangong, bezbedno su se vratila na Zemlju u subotu. Zhai Zhigang, Vang Iaping i Ie Guangfu postavili su novi kineski rekord za najdužu svemirsku misiju, provodeći 182 dana u orbiti. Izveli su dve svemirske šetnje, a Vang je postala prva kineska astronautkinja koja je krenula u svemir.
Tokom boravka, posada je ugradila komponente za spoljnu mehaničku ruku, prilagodila kamere i izvršila nekoliko testova.
Očekuje se da će sledeća posada poleteti na Tiangong u maju, čemu će prethoditi misija snabdevanja bez posade. Tim, za koji kineske vlasti kažu da je trenutno na obuci, imaće zadatak da nadgleda pristajanje preostala dva laboratorijska modula.
Peking tek treba da saopšti imena astronauta koji će učestvovati u misiji, kao ni tačan datum lansiranja.