Država Njujork usvojila prvi zakon o pravu na popravku elektronike

Država Njujork usvojila prvi zakon o pravu na popravku elektronike

Borba za pravo na popravku donela je ogromnu pobedu u petak, kada je država Njujork usvojila zakon koji zahteva od proizvođača digitalne elektronike, poput proizvođača laptopova i pametnih telefona, da informacije o dijagnostici i popravci učine dostupnim potrošačima i nezavisnim servisima.

Predlog zakona, koji je u sredu usvojen u Senatu Njujorka (49 prema 14), a danas u Skupštini (145 prema 1), donosi Zakon o pravu na popravku. Guvernerka Keti Hočul mora da potpiše zakon pre nego što postane zakon, ali zagovornici, poput iFxit-a, kažu da ne očekuju prepreke.

Naime, zakon se ne odnosi na medicinske uređaje, kućne aparate, poljoprivrednu i terensku opremu, niti komunikacionu opremu za javnu bezbednosti. Međutim, zagovornici prava na popravku takođe razmatraju pokret na te oblasti. Predlog zakona takođe ne obuhvata motorna vozila.

Kompanije koje prodaju tehnološke proizvode u Njujorku koji su pokriveni biće u obavezi da distribuiraju informacije, softver, alate i delove kako bi pojedinci i nezavisne radionice za popravku mogli sami da popravljaju lične uređaje. iFxit je rekao da očekuje da će ovo stupiti na snagu do 2023.

Tačnije, zakon kaže sledeće:

„Zahteva od OEM-a da, u svrhu dijagnoze, održavanja ili popravke, učine dostupnim bilo kom nezavisnom dobavljaču popravki ili vlasniku digitalne elektronske opreme koju proizvodi ili u ime, ili prodaje OEM, pod fer i razumnim uslovima, dokumentaciju, delove i alate, uključujući i ažuriranja informacija. Ništa u ovom odeljku ne zahteva od OEM-a da učini dostupnim deo ako deo više nije dostupan OEM-u. Za opremu koja sadrži elektronsku sigurnosnu bravu ili drugu bezbednosnu- srodnu funkciju, OEM će vlasniku i nezavisnim dobavljačima popravki staviti na raspolaganje, pod poštenim i razumnim uslovima, svu posebnu dokumentaciju, alate i delove potrebne za pristup i resetovanje brave ili funkcije kada se onemoguće tokom dijagnoze, održavanja, ili popravku opreme. Takva dokumentacija, alati i delovi mogu biti dostupni putem odgovarajućih sistema bezbednog oslobađanja.“

Predlog zakona je uspešno tvrdio da će pomoći u zaštiti od „monopolističke prakse proizvođača digitalne elektronike“, izazvane uskraćivanjem informacija o popravci i dijagnostici. Ovo je primoralo potrošače da se oslone na proizvođače proizvoda i njihove ovlašćene dobavljače popravki. Prema današnjem blog postu izvršnog direktora kompanije iFxit Kajla Viensa, 59 odsto nezavisnih servisa u Kaliforniji nedavno je prijavilo strah od zatvaranja ukoliko se ne izglasa pravo na popravku.

„Ništa ne sprečava popravke trećih lica da budu tehnički kompetentni da završe digitalne popravke osim nedostatka informacija koje proizvođači zadržavaju“, navodi se u zakonu. „U previše slučajeva proizvođač namerno ograničava popravke digitalnih predmeta.“

Predlog zakona takođe ukazuje na „naduvane, visoke cene popravki, lošu uslugu ili nepostojeću uslugu u ruralnim oblastima i nepotrebno visoke stope prometa za elektronske proizvode“ kao opravdanje za zakon.

E-otpad je bio i pokretač računa, kao i opšta borba za pravo na popravku. U saopštenju, članica skupštine Njujorka Patriša Fahi rekla je da će zakon „pomogati da se smanji 655.000 tona toksičnog e-otpada proizvedenog [i] obično odbačenog u jednoj kalendarskoj godini ovde u državi Njujork“.

U svom saopštenju, Skupština države Njujork je ukazala na studiju američke Public Interest Group koja je otkrila da bi prosečna njujorška porodica uštedela oko 330 dolara godišnje i smanjila elektronski otpad za 22 odsto uz pravo na popravku.

Dok su zagovornici prava na popravku postigli značajnu pobedu, potrebno je mnogo više zakona pre nego što se pravo proširi na celu zemlju i kategorije proizvoda.

U svom blogu u petak, iFikit Viens je ukazao na uticaj koji se očekuje da će usvajanje zakona imati širom sveta. Kao prvo, izvršni direktor se nada da će proizvođači učiniti priručnike za popravku otvorenim za sve, a ne samo za Njujorčane.

Viens je takođe izrazio nadu da će softverska zaštita biti popularna i van Njujorka.

„Njujorški zakon uključuje odredbe za resetovanje softverskih brava koje neki proizvođači koriste za vezivanje delova za matičnu ploču ili serijski broj uređaja. Proizvođači će morati da pronađu način da alatke za resetovanje ovakih zaštita učine dostupnim javnosti. To je velika pobeda za servise, ali to takođe pomaže celoj grani industrije jer mnogi serviseri sakupljaju delove od starih uređaja, što je nemoguće kada ti uređaji imaju delove uparene sa matičnom pločom“, rekao je Viens, napominjući povezane infrastrukturne izazove sa kojima se suočavaju prodavci.