Evropska unija ima sve lošiji imidž u Srbiji pa „evropski put“ više nije adut ni građanskih partija u izbornoj kampanji. Kosovo je pak opet jedna od glavnih tema, jer desnica tu miriše svoju šansu.
Dve sedmice pred izbore jasno je da pitanje „evropskog puta“ Srbije ne igra gotovo nikakvu ulogu u kampanji. S druge strane, tema Kosova je u vrhu prioriteta te ni vlasti ne mogu da je izbegnu, iako bi htele.
Te dve stvari – da se malo priča o EU, a mnogo o Kosovu – tesno su povezane, kažu sagovornici DW.
„Na neke stvari režim naprosto ne može da utiče“, kaže istoričar i politikolog Stefan Radojković.
Pitanje Kosova je dobilo ogroman prostor u kampanji, najviše zato što SAD i EU ove godine „vrše pritisak“ kroz niz sporazuma u Briselu i Ohridu, otvoreno govoreći da od Beograda očekuju defakto priznanje nezavisnosti Kosova, smatra Radojković.
„Oni su insistirali na francusko-nemačkom planu koji je posledično postao veoma prisutan u srpskim medijima“, kaže on za DW. „Takođe, odnos Aljbina Kurtija prema srpskoj zajednici je takav da čak i mejnstrim mediji u Srbiji tome moraju da posvete prostor.“
Stara mudrost analitičara i istraživača javnog mnjenja, koja se ponavlja iz kampanje u kampanju, glasi da je prosečnom glasaču Kosovo manje bitno od „životnih“ tema – sve dok ne postane bitnije.
„Prioritet su mu borba protiv nezaposlenosti, životni standard i ekonomska stabilnost“, rekao je Aleksandar Ivković iz Centra za savremenu politiku.