Osuđena ubica dece Ženevjev Lermit umrla je u utorak nakon što joj je belgijska vlada odobrila zahtev za eutanaziju, rekao je za AFP njen bivši advokat Nikolas Koen. Ona je ubijena tačno 16 godina nakon što je okončala živote svojih petoro dece u njihovoj porodičnoj kući u Nivellesu.
Lhermitte je 28. februara 2007. prerezala grkljan svog trogodišnjeg sina Mehdija i njene četiri ćerke, Minu (7), Mirjam 10, Noru (12) i Iasmine (14), dok je njihov otac Buchaib Mokadem, bio je u poseti porodici u Maroku. Koristila je kuhinjski nož koji je ukrala iz supermarketa ranije tog dana, a kasnije je na sudu govorila o tome kako je prevarila svoju najstariju ćerku Iasmine da sebi stavi povez preko očiju pre nego što je tukla devojčicu bez svesti i prerezala joj vrat, jer se plašila da ke 14-godišnjakinja bila prejaka za nju. Lhermitte je tada pokušala da se ubije nožem, ali nije uspela i na kraju je pozvala hitnu pomoć.
Lhermitte je svedočila da se osećala „očajno i zarobljeno“ zaglavljena kod kuće sa svojom decom dok je Mokadem bio odsutan, kao i da je lekar koji živi sa parom upućivao na njenu ulogu žene i majke, prateći bračni par na njihovom medenom mesecu, pa čak i spavaju u svojoj sobi da bi sprečili intimnost.
Dok su njeni advokati tokom suđenja tvrdili da je Lhermitte bila mentalno poremećena i nesposobna za zatvor, ističući, između ostalog, njene redovne posete psihijatru, Lhermitte je brzo osuđena za ubistva i osuđena na doživotni zatvor 2008. Ona je pokušala da tuži svog bivšeg psihijatra u 2010. zbog neuspeha „neradom” da spreči ubistva, ali je odustao nakon deset godina.
Ona je iz zatvora prebačena u psihijatrijsku bolnicu 2019. i navodno je ponovo pokušala da se ubije 2021. godine.
Dok je psiholog Emilie Maroit priznala da je poslednji, uspešan pokušaj samoubistva Lhermitte mogao biti samo pokušaj da se završi ono što je započela pre 16 godina, on je za lokalni belgijski RTL-TVI rekao da je to bio „simboličan gest u znak poštovanja prema njenoj deci. ” Dugo je izražavala kajanje zbog ubistava.
Belgija je 2002. godine postala druga zemlja koja je legalizovala eutanaziju, dozvoljavajući je sve dok se može reći da klijent pati od „nepodnošljivih“ psihičkih i/ili fizičkih mučenja. Klijenti moraju biti i svesni svoje odluke da umru i sposobni da izraze tu želju na „razuman i dosledan način“, navodi AFP – kvalifikacije na kojima je Lermitov advokat insistirao da je ispunila.