Železnička nesreća u Grčkoj: Porodice žrtava tuguju, protesti rastu

Železnička nesreća u Grčkoj: Porodice žrtava tuguju, protesti rastu

Porodice i prijatelji, obučeni u crno, držali su se jedni za druge, u suzama, dok je kovčeg 34-godišnje majke poginule u najsmrtonosnijoj železničkoj nesreći u Grčkoj podignut uz stepenice crkve u petak.

Prva poznata sahrana nakon nesreće u utorak uveče, u kojoj je poginulo najmanje 57, održana je u severnom gradu Katerini, pošto je policija saopštila da su do sada identifikovana 52 tela – skoro sva na osnovu DNK testova, pošto je sudar bio tako nasilan, piše Rojters.

Vagoni su izbačeni sa koloseka, neki od njih smrskani i zahvaćeni plamenom, kada su se putnički voz i jedan teretni voz velikom brzinom sudarili na istom koloseku u centralnoj Grčkoj.

U putničkom vozu bilo je više od 350 ljudi, od kojih su mnogi studenti koji se vraćaju u severni grad Solun iz prestonice Atine posle dugog vikenda.

Širom zemlje je rastao bes zbog nesreće, koju je vlada pripisala ljudskoj grešci, ali za koju sindikati kažu da je bila neizbežna zbog nedostatka održavanja i neispravne signalizacije.

Nakon večernjih protesta u protekla dva dana, oko 2.000 studenata izašlo je u petak na ulice u Atini, blokirajući put ispred parlamenta na trenutak ćutanja.

Izbili su sukobi sa nekim demonstrantima koji su bacali benzinske bombe i palili kante za smeće. Policija je odgovorila suzavcem.

Studenti su takođe demonstrirali u Larisi, centralnom gradu u blizini mesta gde se dogodila nesreća.

Učenici su držali crne balone. Na jednom plakatu je pisalo: „To nije bila nesreća, to je bilo ubistvo“. Na ulici je crvenom bojom ispisana reč „Ubice“.

„Najviše osećamo bes što bi se to moglo dogoditi 2023. godine, kako se dva voza mogu sudariti… kada ima toliko tehnologije“, rekao je 21-godišnji student Agelos Tomopolus.

„Šta mislite da se osećam? To je sramota“, rekla je druga učenica, 18-godišnja Marija Čoremi. „Cela Grčka plače od jutra do večeri dok sede u svojim kancelarijama i piju kafu“, rekla je ona, misleći na političare.

Ispred bolnice u Larisi, gde su odvedene mnoge žrtve, roditelji 22-godišnjeg muškarca sa mukom su čekali potvrdu šta se dogodilo njihovom sinu.

„Ubili su ga, to se desilo. Oni su ubice, svi“, rekao je Panos Ruci.

Nedugo pre nesreće, njegov sin Denis mu je rekao da će zakasniti i da će nazvati. „Još uvek čekam“, rekao je Routsi.

Denis je otputovao u Atinu da vidi prijatelje. Njegova majka Mirela je novinarima pokazala sliku na svom mobilnom na kojoj njen sin sija.

U petak je 38 putnika i dalje na bolničkom lečenju, od kojih sedmoro na intenzivnoj nezi.

Železničari koji su u četvrtak započeli štrajk produžili su odlazak za još 48 sati u petak.

U školskim dvorištima u Atini učenici su svojim torbama ispisali reči „Nazovi me kad stigneš“, frazu koja je postala jedan od slogana protesta.

Demonstranti su takođe ispisali slogan u svećama ispred parlamenta.

Larisin 59-godišnji šef stanice je uhapšen i priznao je neku odgovornost, rekao je njegov advokat, ističući da on nije jedini krivac.

„Federacija je zvonila na uzbunu toliko godina, ali to nikada nije shvaćeno ozbiljno“, rekao je glavni sindikat železničara, zahtevajući sastanak sa novim ministrom saobraćaja, imenovanim nakon nesreće sa mandatom da obezbedi takvu tragediju. nikada se ne može ponoviti.

Sindikat je rekao da želi jasan raspored za implementaciju sigurnosnih protokola.

Opozicioni političari su takođe počeli da izražavaju kritike.

„Svaki pokušaj da se sakrije i prikrije istina o tragediji u Tempiju je nepoštovanje mrtvih i predviđanje novih tragedija“, rekao je Popi Capanidou, portparol levičarske Sirize, glavne grčke opozicione partije.

Pre kraha, vlada je rekla da će izbori biti održani na proleće, a mediji su naveli 9. april kao najverovatniji datum. Politički analitičari kažu da bi taj plan sada mogao biti pomeren.