Producent Volter Miriš preminuo u 101

Producent Volter Miriš preminuo u 101

Volter Miriš, pronicljivi i Oskarom nagrađen filmski producent koji je nadgledao klasike kao što su „Neki to vole vruće“, „Priča sa zapadne strane“ i „U vrelini noći“, umro je prirodnom smrću. Akademija filmske umetnosti i nauke saopštila je u subotu. Imao je 101 godinu, prenosi Asošijeted pres.

Miriš je preminuo u petak u Los Anđelesu, navodi se u saopštenju generalnog direktora akademije Bila Kramera i njene predsednice Dženet Jang.

„Valter je bio pravi vizionar, i kao producent i kao lider u industriji“, rekli su, napominjući da je dugi niz godina bio predsednik akademije i guverner akademije. „Njegova strast prema stvaranju filma i Akademiji nikada nije pokolebala, a on je ostao drag prijatelj i savetnik. Šaljemo ljubav i podršku njegovoj porodici u ovom teškom trenutku.”

Miriš je dobio Oskara za najbolji film za film „U vrelini noći“ iz 1967. godine, a kompanija koju su vodili on i njegova braća takođe je proizvela dobitnike Oskara za najbolji film „Stan“ i „Priča sa zapadne strane“.

Rođen osam godina pre prve ceremonije dodele Oskara, bio je predsednik Akademije filmske umetnosti i nauke od 1973. do 1977. i dobio je dva počasna Oskara, 1978. i 1983., za svoj rad i humanitarne napore.

Kao producent, Miriš je agresivno angažovao vrhunske filmske stvaraoce kao što su Bili Vajlder i Norman Dževison, a zatim im dao slobodu da prave filmove po svom nahođenju.

„Ponudili smo ovim filmskim stvaraocima ono što im je potrebno“, rekao je za Los Anđeles Tajms 1983. „Bili je mogao da me nazove i kaže: „Sledeće bih voleo da snimim sliku o tome-i-tom“ — i to je sve što morao bih znati. … Postali smo, u stvari, partneri sa našim direktorima.”

Redovna štala direktora njegove kompanije uključivala je ne samo Vajldera i Dževisona, već i Blejka Edvardsa i Džona Sterdžesa. Kompanija je takođe producirala filmove Džona Forda, Džona Hjustona, Vilijama Vajlera, Džordža Roja Hila i Hala Ešbija.

Miriš je ušao u filmski biznis u tinejdžerskim godinama, napredujući od službenika do menadžerskih poslova u lancu pozorišta pre nego što je nastavio da radi na produkciji niskobudžetnih akcionih filmova i vesterna kasnih 1940-ih.

Kompanija koju je osnovao 1957. godine sa svojim bratom Marvinom i polubratom Haroldom bila je jedna od najuspešnijih nezavisnih produkcijskih grupa koja je nastala iz starog studijskog sistema kada je televizija presekla gledanost filmova.

Mirischovi su napravili niz hitova od 1950-ih do 1970-ih, među kojima su „Veličanstvena sedmorka“, „Guslač na krovu“, „Veliki bekstvo“, „Rusi dolaze, Rusi dolaze“, „Tomas Krunska afera”, „Pink Panter” i njegov nastavak, „Pucanj u mraku”.

Njihova kompanija je počela sa nekolicinom vesterna pre nego što su iz 1959. producirali „Neki to vole vruće“, Vajlderovu komediju sa Merilin Monro u kojoj su glumili Džek Lemon i Toni Kertis kao muzičari koji beže od mafije.

Miriš je bio spreman da preuzme neobične projekte. Poslovni direktor obučen na Harvardu, efikasno je nadgledao trgovinsku stranu stvari, omogućavajući svojim filmskim stvaraocima da se koncentrišu na svoje filmove.

Elmor Leonard — pisac kriminalističkih romana i scenarista u dve Mirishove produkcije, „Mr. Majestik“ i TV film „Desperado“ iz 1987. — posvetio je svoju holivudsku satiru „Get Shorti“ Mirišu, nazvavši ga „jednim od dobrih momaka“.

Miriš je takođe bio među nekolicinom filmskih stvaralaca koje je Sidni Poatje dobio u svom govoru na dodeli Oskara 2002. kada je primio počasnog Oskara za životno delo.

„Ti filmski stvaraoci su istrajali, govoreći kroz svoju umetnost najboljem u svima nama“, rekao je Poatje, koji je glumio u Mirishovom filmu „U vrelini noći“ i nastavku „Oni me zovu gospodin Tibs!“

Braća Miriš su prilagođavali svoj stil upravljanja film po film, u zavisnosti od nivoa nadzora koji su smatrali da režiser želi ili treba. U intervjuu iz 1972. u časopisu „Films and Filming“, Miriš je rekao da su neki reditelji dobro radili kao sopstveni producenti, dok su drugi pokazali malo interesovanja osim stvarnog snimanja filmova.

„Radili smo sa briljantnim rediteljima i producentima-rediteljima, i moram reći da je odnos sa svakim od njih bio potpuno drugačiji“, rekao je on.

Tim za većinu svojih karijera, braća Miriš su takođe radili u pozorištu. Pre nego što se pridružio produkcijskoj kompaniji Allied Artists 1940-ih, Volter je radio kao producent, a kasnije i šef produkcije, a Harold i Marvin su imali administrativne poslove.

Dok je bio u Alliedu, Volter je producirao i vesterne i seriju niskobudžetnih naslova u seriji „Bomba dečak iz džungle“ u kojoj je glumio Džoni Šefild, koji je igrao dečaka u filmovima „Tarzan“ iz 1940-ih.

Nakon što je njegov najstariji brat Harold umro 1968. godine, preživela braća i sestre su nastavili svoju kompaniju sa Marvinom kao predsednikom i Volterom, najmlađim bratom, zaduženim za proizvodnju. Marvin je umro 2002.

Valter Miriš je nastavio da proizvodi pozorišne filmove do 1980-ih. Iako je kvalitet i komercijalni uspeh njegovih filmova generalno opao, još uvek je bilo nekoliko hitova, uključujući nominacije za Oskara i Zlatni globus za „U isto vreme sledeće godine“. Ostali filmovi koji su se pojavili kasno u njegovoj karijeri uključivali su „Midvai“, „Grai Ladi Dovn“ i verziju „Drakule“ iz 1979. Takođe je bio izvršni producent na nekoliko televizijskih projekata tokom 1990-ih.

Volter Mortimer Miriš je rođen u Njujorku 8. novembra 1921. Nakon studija na Citi College of Nev Iork, diplomirao je na Univerzitetu Viskonsin u Medisonu 1942. i diplomirao biznis na Harvardu 1943. godine.

Godine 1947. Miriš se oženio Patrišom Kahan, koja je umrla pre njega. Imali su troje dece, En, Endru i Lorensa.

Umesto cveća, porodica je zatražila donacije Fondu za film i televiziju (MPTF).