Pejton Gendron se sada suočava sa brojnim optužbama za zločine iz mržnje i optužbe za oružje u vezi sa smrtonosnim napadom 14. maja na prodavnicu Tops u Bafalu, Njujork, saopštilo je u sredu Ministarstvo pravde.
Gendron je optužen da je ubio 10 crnaca i ranio još tri osobe — jednog crnca i dvoje belaca.
Federalna tužba navodi 26 tačaka optužnice protiv Gendrona, 18, uključujući 10 tačaka za zločin iz mržnje koji je rezultirao smrću.
U tužbi se navodi da je Gendronov „motiv za masovnu pucnjavu bio da spreči crne ljude da zamene bele ljude i eliminišu belu rasu, i da inspiriše druge da izvrše slične napade“.
Naoružani napadač je uživo prenosio svoje postupke na internetu.
Federalna žalba daje novi prikaz Gendronovog kretanja kroz prodavnicu, uz i niz njene prolaze. Takođe se navodi da se izvinio najmanje jednoj od svojih belih žrtava:
„Nakon što je Gendron ubio žrtvu 7, okrenuo se i uperio pušku u belog muškog službenika Topsa („Žrtva 8“), koji je, u nekom trenutku tokom napada, bio pogođen u nogu i povređen. Umesto da puca u njega, Gendron rekao, „izvini“ žrtvi 8, pre nego što je krenuo kroz ostatak prodavnice u potrazi za još crnaca u koje pucao i ubio. U nekom trenutku tokom napada, jedan od hitaca je pogodio i belkinju zaposlenu u Topsu (“ Žrtva 9″) u apotekarskom delu prodavnice, koja se nalazi u blizini blagajničkih traka. Žrtve 8 i 9 su preživele napad.“
U krivičnoj prijavi se pominje i još jedno izvinjenje, Gendrona porodici.
Kada je FBI pretresao kuću naoružanog napadača u Konklinu, Njujork, u njegovoj spavaćoj sobi je pronašao rukom ispisanu poruku u kojoj se izvinjava njegovoj porodici za, kako je rekao, „ovaj napad“, navodi se u žalbi. U toj belešci se takođe navodi da je Gendron bio primoran na nasilje „jer mu je stalo ‘za budućnost Bele rase’. „
Tužbu je potpisao specijalni agent FBI-ja Kristofer J. Dlugokinski, koji vodi istragu FBI-ja o slučaju.
Gendron je trenutno u pritvoru američke službe maršala, prema Ministarstvu pravde. Predviđeno je da bude optužen po novim saveznim optužbama u američkom okružnom sudu u četvrtak ujutro u 10:30 ET.
On se takođe suočava sa brojnim državnim optužbama, uključujući domaći terorizam motivisan mržnjom i 10 tačaka za prvostepeno ubistvo.
Neposredno nakon napada, lokalni zvaničnici su ga opisali kao „apsolutni rasistički zločin iz mržnje“, napominjući da se napadač vozio oko 200 milja od svog malog rodnog grada do Bafala.
Te sumnje su se zatim u velikoj meri potvrdile kada se pojavio onlajn snimak koji se pripisuje Gendronu koji je prihvatio ideologiju suprematike belaca i pominjao plan da se ciljaju crnci u njihovoj sopstvenoj zajednici.
Pored pretnje rasističkog ekstremizma u SAD, pucnjava u Bafalu — i pucnjava u školi Uvalde koja je usledila ubrzo potom — dala je novu hitnost pozivima na nove zakone o oružju.
Širom zemlje je do sada ove godine bilo 267 masovnih pucnjava, prema nezavisnom arhivu nasilja iz oružja.