Zatvorenik iz Oklahome na smrt čije je pogubljenje zakazano u maju protivi se najviši državni tužilac, kao i slavne ličnosti poput Kim Kardašijan, trebalo je da u sredu zatraže od državnog odbora za uslovnu slobodu da mu poštede život.
Ričard Glosip je dugo tvrdio da je nevin u ubistvu njegovog bivšeg šefa, vlasnika motela Barija Van Triza 1997. godine. Državni odbor za pomilovanje i uslovni otpust će odmeriti da li da preporuči pomilovanje republikanskom guverneru Kevinu Stitu, koji može ili da preinači kaznu Glosipu ili dozvoli da se izvrši pogubljenje 18. maja.
U neobičnom preokretu, republički državni tužilac Oklahome, Gentner Dramond, rekao je da će zamoliti odbor da poštedi Glosip umesto da traži da se pogubljenje nastavi, što njegova kancelarija obično radi u takvim slučajevima. Rekao je da ne bi tvrdio da je Glossip nevin, ali da Glossip zaslužuje novo suđenje u svetlu brojnih zabrinutosti oko toga kako je njegov slučaj vođen pre decenija.
„Ne znam da je državni tužilac Oklahome ikada podržao molbu za pomilovanje osuđenog na smrt“, napisao je Dramond u pismu odboru za uslovnu slobodu. Ali, dodao je on, to „jednostavno nije slučaj“ da država veruje u Glossipovo uverenje.
Uoči saslušanja, Kardašijan je pozvala svoje milione pratilaca na društvenim mrežama da kontaktiraju odbor za uslovni otpust i Stita u pokušaju da zaustave pogubljenje. Pre dve godine dala je podršku drugom zatvoreniku iz Oklahome, osuđenom na smrt, Džulijusu Džonsu, kojeg je Stit poštedeo samo nekoliko sati pre zakazanog pogubljenja.
Odbor za uslovni otpust, koji se sastoji od pet imenovanih — dva bivša tužioca, bivši policajac, bivši sudija i sudski administrator — obično odlučuje da li će preporučiti pomilovanje nakon što sasluša argumente tužilaca, branilaca, porodice žrtve i osuđenika zatvorenik.
Glossip takođe ima na čekanju peticiju pred Vrhovnim sudom SAD koja traži da se zaustavi njegovo pogubljenje.
Prošle nedelje, žalbeni sud u Oklahomi potvrdio je Glossipovu osuđujuću presudu uprkos Drumondovoj zabrinutosti zbog nekih svedočenja i dokaza.
Dramond je u sudskom podnesku rekao da iako država ne sugeriše da je Glossip nevin, on je imao brojne zabrinutosti u vezi sa slučajem, kao što su dokazi sa suđenja koji su uništeni dok je njegova žalba bila na čekanju i propust države da otkrije potencijalno oslobađajuće dokaze, uključujući da je ključni svedok protiv Glosipa lagao porotu o svom psihijatrijskom lečenju i razlozima za uzimanje leka litijum za stabilizaciju raspoloženja. Ali sud je prošlog meseca odbio taj zahtev, otvarajući put za Glossipovo pogubljenje u maju.
Dve nezavisne istrage – jednu od strane advokatske firme iz Hjustona i drugu koju je zatražio Dramond – zaključile su da je na osnovu svih dokaza koji su danas dostupni, malo verovatno da bi porota glasala da ga osudi.
Glossip je osuđen i osuđen na smrt na dva odvojena suđenja nakon što je njegova prva osuda izrečena za neefikasnog branioca. Ključni svedok protiv Glosipa na oba suđenja bio je Džastin Snid, majstor u motelu koji je priznao pljačku i ubistvo Van Treesea, ali je tvrdio da je to učinio tek nakon što mu je Glosip obećao da će mu platiti 10.000 dolara. U zamenu za njegovo svedočenje, Sneed je dobio doživotni zatvor. On je odbio nekoliko zahteva za intervjue za Asošiejted pres.
Glosipovi advokati tvrde da je policija sumnjala na Glosipa zbog nekih nedoslednih izjava koje je dao tokom potrage za Van Treesom, kao i da tokom intervjuisanja Snida nikada nije pomenuo Glosipa sve dok detektivi nisu šest puta spomenuli njegovo ime i naglasili da ga Glossip „donosi“. ” Advokati u svojoj molbi za pomilovanje sugerišu da ubistvo Van Treesea nije bilo najamno ubistvo, već promašena pljačka za novac od droge koju su počinili Sneed i njegova devojka.
„Ričard Glosip je nevin čovek koji je bio žrtva masovnog sloma u pravosudnom sistemu koji bi bio uznemirujući da se dogodio čak i u manjem slučaju“, napisali su.
Glossipov slučaj privukao je međunarodnu pažnju nakon što je glumica Suzan Sarandon — koja je osvojila Oskara za svoj portret borbe protivnice smrtne kazne sestre Helen Prejean da spase čoveka koji je osuđen na smrt u Luizijani u filmu „Dead Man Valking“ iz 1995. godine — preuzela njegov cilj. život. Sama Prejean je služila kao Glossipov duhovni savetnik i često ga je posećivala u zatvoru. Njegov slučaj je takođe prikazan u dokumentarnom filmu iz 2017. pod nazivom „Killing Richard Glossip“.