MALANG, Indonezija – Sedamnaestoro dece bilo je među najmanje 125 ljudi poginulih u fudbalskom stampedu u Indoneziji tokom vikenda, rekli su zvaničnici, dok raste pritisak na tu naciju jugoistočne Azije da objasni kako se odigrala jedna od najgorih katastrofa na stadionima na svetu, prenosi Rojters.
Nasilje i huliganizam su dugo bili odlika indonežanskog fudbala, posebno u mestima kao što je Džakarta, glavni grad, ali subotnja katastrofa u malom gradu na Javi bacila je reflektor na problem.
„Moja porodica i ja nismo mislili da će ovako ispasti“, rekla je Endah Vahjuni, starija sestra dvojice dečaka, Ahmada Kahja (15) i Muhameda Farela (14), koji su umrli nakon što su uhvaćeni u okršaju.
„Oni su voleli fudbal, ali nikada nisu gledali Aremu uživo na stadionu Kanjuruhan, ovo im je bio prvi put“, dodala je ona na sahrani svoje braće u nedelju, misleći na domaću ekipu koju podržavaju.
Dečaci su bili među 17 ubijene dece, saopštila je državna novinska agencija Antara, pozivajući se na podatke iz Ministarstva za osnaživanje žena i zaštitu dece.
„Sedamnaestoro dece je umrlo, a sedmoro je lečeno, ali postoji mogućnost broj nastradalih poveća“, rekao je Nahar, zvaničnik ministarstva.
Indonežanski dnevnik Koran Tempo objavio je u ponedeljak crnu naslovnu stranu, usredsređenu na reči „Naša fudbalska tragedija“, odštampane crvenom bojom zajedno sa spiskom mrtvih.
Subotnja smrtonosna simpatija dogodila se kada su uspaničeni gledaoci pokušali da pobegnu sa prepunog stadiona nakon što je policija ispalila suzavac kako bi rasterala navijače poraženih domaćih koji su istrčali na teren na kraju meča.
Domaći fudbaler Arema izgubio je meč od Persebaje Surabaje rezultatom 3-2, iako su vlasti rekle da karte nisu izdate navijačima Persebaje iz bezbednosnih razloga.
Incident je bio „mračan dan za sve umešane“, saopštila je FIFA, vodeće telo svetskog fudbala, koje je zatražilo od indonežanskih fudbalskih vlasti izveštaj o incidentu.
Njegovi bezbednosni propisi kažu da na utakmicama treba koristiti vatreno oružje ili „gas za kontrolu mase“.
Policija i sportski zvaničnici poslati su u grad Malang da istraže incident koji se svrstava među najsmrtonosnije katastrofe na stadionima na svetu.
„Svi odgovorni treba da budu odgovorni za ovu katastrofu, bez obzira na njihov status ili položaj“, rekao je u ponedeljak Fil Robertson, zamenik direktora za Aziju njujorške organizacije Human Rights Vatch.
„Nije dovoljno da nacionalna policija i Fudbalski savez Indonezije sprovode sopstvenu istragu jer bi mogli biti u iskušenju da umanje ili potkopaju punu odgovornost zvaničnika koji su uključeni“, dodao je on u saopštenju.