Roj Kalne, hirurg koji je vodio prvu transplantaciju jetre u Evropi, preminuo je u 93. godini

Roj Kalne, hirurg koji je vodio prvu transplantaciju jetre u Evropi, preminuo je u 93. godini

Roj Kaln, pionir transplantacije organa koji je vodio prvu operaciju transplantacije jetre u Evropi 1968. godine, umro je u 93. godini.

Kalneova porodica rekla je da je preminuo kasno u subotu u Kembridžu, u Engleskoj, gde je bio profesor emeritus hirurgije na Univerzitetu Kembridž.

Rođen 1930. godine, Kalne se školovao za lekara u bolnici Gaj u Londonu i razvio je interesovanje za transplantaciju organa 1950-ih — delimično inspirisan, kako je kasnije rekao, radom svog oca kao automehaničara. U vreme kada mu je rečeno da će postupak biti nemoguć.

Smatra se jednim od očeva transplantacije organa, pored američkog naučnika dr Tomasa Starcla. Njihov rad na hirurškoj proceduri i tretmanu za sprečavanje odbacivanja organa u početku je obavljen na psima. 1960. Kalneovi eksperimenti sa psima su po prvi put pokazali da lek može da spreči odbacivanje organa. Starzl je pokušao prvu transplantaciju ljudske jetre 1963. Taj pacijent je umro tokom procedure.

Sledećih nekoliko pacijenata je takođe umrlo u roku od nekoliko nedelja nakon transplantacije, ali su operacije pokazale da transplantirane jetre mogu da funkcionišu.

„Bilo je strašno na početku. Imali smo toliko strašnih komplikacija“, rekao je Kalne 1999. godine.

U maju 1968. Kalne je vodio operaciju transplantacije 46-godišnje žene sa rakom jetre u bolnici Adenbruk u Kembridžu. Pacijent je umro dva meseca kasnije od infekcije izazvane imunosupresivnim lekovima datim da bi se sprečilo odbacivanje.

Kalne se fokusirao na pronalaženje boljih načina da se spreči da tela pacijenata odbacuju organe donatora. Pomogao je u razvoju revolucionarnog leka protiv odbacivanja ciklosporina i bio je prvi lekar koji ga je primenio pacijentima za transplantaciju.

Lekovi protiv odbacivanja transformisali su šanse pacijenata za preživljavanje, a transplantacije jetre su spasile hiljade života od kada su postale široko prihvaćene 1980-ih.

Kalne je takođe pomogao da se izvrši prva trostruka transplantacija jetre, pluća i srca 1986. godine, a 1994. je predvodio transplantaciju šest organa jetre, bubrega, želuca, dvanaestopalačnog creva, tankog creva i pankreasa.

1974. Kalne je izabran za člana Kraljevskog društva, Britanske nacionalne akademije nauka, a kraljica Elizabeta II ga je proglasila vitezom 1986. godine.

Kalne i Starzl su 2012. podelili prestižnu nagradu Lasker za svoja istraživanja. Godine 2021, bolnica Adenbruk je svoju jedinicu za transplantaciju, jednu od najvećih u Britaniji, nazvala po Kalnu.

Kalne je takođe bio uspešan umetnik koji je slikao portrete desetina svojih pacijenata i medicinskih kolega.