Počinje suđenje za fudbalsku katastrofu u Indoneziji

Počinje suđenje za fudbalsku katastrofu u Indoneziji

SURABAJA – Indonežanski sud počeo je u ponedeljak suđenje petorici muškaraca pod optužbom za nemar koji je doveo do smrti 135 ljudi nakon što je policija ispalila suzavac na fudbalskom stadionu, pokrenuvši paničnu trku ka izlazima u kojoj su mnogi bili smrvljeni.

Smrtonosni nalet publike 1. oktobra u gradu Malang u istočnoj Javi bio je među najgorim sportskim katastrofama na svetu. Policajci su ispalili suzavac kada su navijači preplavili teren nakon što je Arema poražen u domaćem meču prvi put u 23 godine od rivala Persebaje Surabaje.

Utakmici na stadionu Kandžuruhan prisustvovali su samo navijači Areme, pošto su organizatori zabranili navijače Persebaje zbog istorije nasilnih fudbalskih rivalstava Indonezije.

Policija je invaziju na teren opisala kao nerede i rekla da su ubijena dva policajca, ali su ih preživeli optužili da su preterano reagovali. Na snimcima se vidi kako policajci koriste silu, šutiraju i udaraju navijače pendrecima i guraju gledaoce nazad na tribine.

Najmanje 11 policajaca ispalilo je suzavac – osam kanistera na tribine i tri na teren – kako bi sprečili da više gledalaca izađe na teren posle utakmice.

Istražni tim koji je formirao indonežanski predsednik Džoko Vidodo kao odgovor na nacionalno negodovanje zbog smrti zaključio je da je suzavac glavni uzrok porasta mase. Rečeno je da dežurna policija nije imala saznanja da je upotreba suzavca zabranjena na fudbalskim stadionima i da ga je koristila „nesiromašno“ na terenu, na tribinama i van stadiona, što je izazvalo jurnjavu više od 42.000 gledalaca na stadionu od 36.000 sedišta. do izlaza — od kojih je nekoliko bilo zaključano.

Bila je to jedna od najsmrtonosnijih tragedija povezanih sa fudbalom od kada je u nesreći u Peruu 1964. poginulo više od 300 ljudi.

Tužioci su optužili petoricu muškaraca — trojicu policijskih zvaničnika koji su dozvolili ili naredili policajcima da koriste suzavac i predsednika Organizacionog odbora FK Arema i šefa obezbeđenja — za krivični nemar uzrokujući smrt i telesne povrede, za koje je zaprećena kazna do pet godina zatvora. ako se proglasi krivim.

Vlasti u Surabaji, glavnom gradu provincije Istočna Java, rasporedile su u ponedeljak 1.600 snaga bezbednosti, uključujući policiju i vojnike, u i oko okružnog suda u Surabaji, a suđenje se održava na daljinu radi dodatne bezbednosti.

Navijačima Areme, naširoko poznatim kao „Aremanija“, zabranjeno je da dođu u Surabaju tokom suđenja kako bi izbegli mogući sukob sa navijačima Persebaje.

Nacionalna policija smenila je šefove policije u provinciji Istočna Java i okrugu Malang i suspendovala devet drugih policajaca zbog kršenja profesionalne etike od tragedije.

Tim za utvrđivanje činjenica, koji je uključivao vladine zvaničnike, fudbalske i bezbednosne stručnjake i aktiviste, takođe je zaključio da je nacionalna fudbalska asocijacija poznata kao PSSI bila nemarna i ignorisala propise o bezbednosti i bezbednosti. Oni su pozvali njenog predsednika i izvršni komitet da daju ostavku.

Sedamnaestoro dece među poginulima u indonežanskom fudbalskom stampedu