Pet mrtvih i stotine uhapšenih u novogodišnjem nasilju u Nemačkoj

Pet mrtvih i stotine uhapšenih u novogodišnjem nasilju u Nemačkoj

Proslave Nove godine u Nemačkoj bile su u senci nasilja i tragičnih incidenata koji su uključivali vatromet, što je rezultiralo petoro smrtnih slučajeva, desetinama povređenih i stotinama hapšenja. Nemiri su uključivali i napade na policajce i vatrogasce.

U Berlinu su službe za vanredne situacije prijavile nasilje bez presedana, a vatrogasci i policija su gađani vatrometom i drugim pirotehničkim sredstvima tokom svečanosti. Vatrogasci su reagovali na 1.892 incidenta, a dokumentovano je najmanje 13 napada na radnike Hitne pomoći.

Berlinska policija uhapsila je 330 ljudi, a jedan policajac je teško povređen u, kako vlasti sumnjaju, ilegalnom vatrometu. Policajac je podvrgnut operaciji, dok su se drugi suočili sa napadima dok su upravljali promenljivom gomilom.

Nasilje nije bilo ograničeno na Berlin. U Lajpcigu su izgrednici palili i gradili barikade, a oko 50 ljudi je bacalo vatromet i flaše na policiju. U Kelnu su dvojica policajaca povređena petardama, a slične smetnje doživeo je i Hamburg.

U Bonu se dogodio uznemirujući incident kada je grupa tinejdžera navodno ispalila raketu na usnulog beskućnika i snimila taj čin svojim telefonima.

Minhen je prijavio veliki požar u stanu izazvan vatrometom koji je progutao balkon i proširio se na druge spratove. U gradu su takođe bile teške povrede, uključujući 14-godišnjeg dečaka koji je izgubio delove ruke i dvoje mlađe dece koja su zadobila opekotine.

Među poginulima su dve osobe u Saksoniji, uključujući 45-godišnjeg muškarca koji je ubijen dok je rukovao domaćim „Kugelbombenom“ (bombom), prema lokalnim izveštajima. Ilegalna i domaća pirotehnika navedena je kao značajan doprinos žrtvama, a bolnice širom zemlje leče opekotine, povrede lica i oštećenja sluha.

Nemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fazer pohvalila je napore hitnih službi i istakla važnost rane, odlučne akcije protiv počinilaca nasilja. Samo u Berlinu je angažovano preko 1.500 radnika hitne pomoći da se pozabave noćnim izazovima.

Nasilje je izazvalo obnovljenu debatu o privatnoj upotrebi vatrometa u Nemačkoj. Organizacije za životnu sredinu i javnu bezbednost, uključujući Deutsche Umvelthilfe, ponovile su pozive na zabranu širom zemlje, opisujući novogodišnju noć kao „noć užasa za bezbroj ljudi“. Međutim, Nemačko udruženje pirotehničara (BVPK) se usprotivilo, ističući potrebu da se napravi razlika između legalnog, regulisanog vatrometa i opasnog eksploziva domaće izrade.

Jochen Kopelke, predsednik policijskog sindikata, naglasio je da vatromet ne bi trebalo da ugrozi živote, navodeći: „Previše mrtvih, previše povređenih, previše angažovanih policajaca“. Christine Behle, zamenica predsednice sindikata hitne pomoći, osudila je napade, tvrdeći da nasilje nad osobljem hitne pomoći nikada ne treba prihvatiti kao opasnost na radnom mestu.