Muškarac iz Jute uhapšen je i optužen nakon što je navodno držao žilet na vratu žene tokom leta.
Meril Darel Fakrel (41) je 21. novembra bio na letu DžetBlua iz Njujorka za Solt Lejk Siti kada je navodno napao putnika pored sebe, prema Ministarstvu pravde.
Sedeo je na sedištu pored prozora sa udatom ženom i muškarcem i razgovarao sa ženom, prema krivičnoj prijavi koju je podnelo Ministarstvo pravde.
Žena je počela da gleda film koristeći slušalice i rekla da je mogla da čuje kako Fakrel nastavlja da priča sam sa sobom, ali nije obraćala pažnju. Fakrel je zatim stavio ruku ispred ekrana i rekao joj da pauzira film.
Žena tvrdi da je skinula slušalice i shvatila da Fakrel ima nešto što je izgledalo kao nož postavljen nekoliko centimetara od njenog vrata, navodi DOJ.
Predmet je kasnije identifikovan kao britva sa ravnom ivicom sa oštricom od jednog do dva inča.
Fakrel je navodno ustao i povikao: „Biće ona dobro“ i „niko ne treba da brine“. Navodno je rekao mužu da „odjebi odatle“.
Ženin muž je ustao da upozori stjuardesu. Žena je skočila ka prolazu, a Fakrel je pokušao da je uhvati za rame i zaustavi.
Drugi putnik koji je sedeo preko puta je video Fakrela kako drži predmet, suočio se sa njim i uspeo da ga natera da predmet koji je držao stavi na sedište. On je predmet — za koji se ispostavilo da je britva — predao letačkoj posadi na sigurno čuvanje, navodi se u pritužbi. Zatim je sedeo pored Fakrela tokom leta.
Navodni incident dogodio se pri kraju leta, rekao je portparol JetBlue-a u izjavi za CBS Nevs.
„Članovi posade su odgovorili radeći na deeskalaciji situacije i obavestili policiju koja je dočekala let u Solt Lejk Sitiju“, rekao je portparol. „Bezbednost naših kupaca i članova posade je JetBlue-ov prvi prioritet, a mi ćemo podržati sprovođenje zakona tokom njihove istrage.
Jedan saputnik u avionu snimio je snimak Fakrela kako ga policija isprati nakon sletanja.
Američko tužilaštvo podnelo je tužbu 22. novembra optužujući Fakrela za nošenje oružja u avionu i napad opasnim oružjem u specijalnoj vazdušnoj jurisdikciji Sjedinjenih Država, saopštilo je Ministarstvo pravde.
Slučaj istražuju policijska uprava Solt Lejk Sitija i službenik operativne grupe FBI.
Portparol Uprave za bezbednost saobraćaja (TSA) rekao je da je administracija „veoma zabrinuta zbog broja neposlušnih putnika koji se ometaju tokom leta“.
TSA radi sa organima za sprovođenje zakona na slučaju.
„Vrlo ozbiljno shvatamo našu odgovornost da obezbedimo nebo za putnike i uvodimo novu rendgensku tehnologiju na više aerodroma kako bismo poboljšali našu sposobnost da bolje otkrivamo predmete kao što je onaj koji je korišćen u ovom incidentu“, rekao je portparol. „Pohvaljujemo postupke stjuardesa i drugih putnika na ovom letu.
U 2021. godini bilo je 5.981 prijava neposlušnih putnika, a FAA je prošle godine predložila kaznu od 5 miliona dolara protiv neposlušnih putnika, prema administraciji.
Prošle godine pokrenuto je 1.099 istraga, što je veliki porast u odnosu na 2020. godinu, kada su vođene 183 istrage u vezi sa nekontrolisanim putničkim incidentima.
Ove godine bilo je 2.178 prijava neposlušnih putnika, od 1. novembra.