Klaes Oldenburg preminuo u 93

Klaes Oldenburg preminuo u 93

Umetnik Klaes Oldenburg, rođen u Švedskoj, koji je pretvorio svakodnevne predmete poput štipaljke, bejzbol palice ili baterijske lampe u džinovske skulpture javne umetnosti u Sjedinjenim Državama i širom sveta, preminuo je u ponedeljak u 93. saopštila je galerija Paula Cooper.

Oldenburg je postao istaknut u Njujorku 1950-ih, čineći deo pop art pokreta koji je uzdigao obično, a kasnije je radio u saradnji sa svojom suprugom, Coosje van Bruggen, koja je umrla 2009. u 66. godini.

„Iznenađujuće originalno rano delo imalo je ogroman uticaj na mnoge umetnike, koji su bili informisani njegovom slobodom misli i radikalnim načinom izražavanja“, rekao je Kuper, koji je radio sa Oldenburgom od 1960-ih i čija ga je galerija na Menhetnu predstavljala, u izjavi u kojoj žali za njegovom smrti.

„Bilo je uzbudljivo raditi sa Klaesom, čiji je neobičan pogled na stvari bio divan i mogao je potpuno da promeni raspoloženje,“ rekla je ona.

Oldenburg se preselio u Njujork 1956. i ubrzo je postao poznat delima kao što je „Ulica“ 1960. Postavljen u crkvi u blizini Vashington Skver parka, pozivao je gledaoce na „užasan niz urbanih detritusa – kartona, otrcanih papira, prljavih komada novinskog papira“, navodi ARTnevs.

Nastavio je sa „Prodavnicom“ 1961. godine, iznajmljenim izlogom na kome su bile izložene male gipsane skulpture haljina, cipela i deserta.

Upoznao je van Brugena 1970. godine i započeo „doživotno umetničko partnerstvo“, saopštila je galerija Kuper. Zajedno su planirali i postavili radove koji su postali zaštitni znak Oldenburga: monumentalne skulpture običnih predmeta.

Među njegovim najpoznatijim komadima je „Clothespin“ u Filadelfiji Center Skuare Plaza, 13,7 metara visoka čelična štipaljka za veš postavljena tokom dvestogodišnjice SAD 1976.

U Čikagu, „Batcolumn“ od 29 metara iz 1977. prikazuje bejzbol palicu. U Las Vegasu, „Flashlight“ se uzdiže 11,7 metara visoko.

Druga dela javne umetnosti stoje u Nemačkoj, Japanu, Norveškoj, Južnoj Koreji, Italiji, Britaniji, Španiji, Francuskoj, Holandiji i gradovima širom Sjedinjenih Država, navodi se na sajtu Oldenburg/van Brugen.

Spisak dela Oldenburga možete pogledati ovde.