Ruslan Hasbulatov, jedan od najmoćnijih ljudi u ranim danima moderne Rusije, preminuo je u Podmoskovlju u 80. godini, javili su ruski mediji pozivajući se na njegove rođake.
Političar i ekonomista je predvodio prvi ruski parlament i podržao Borisa Jeljcina, koji je tek trebalo da postane prvi predsednik Rusije, u njegovom obračunu sa zaverenicima hunte, koji su pokušali da preuzmu vlast u SSSR-u 1991. Ipak, samo dve godine nakon Hasbulatova i Jeljcin su stajali rame uz rame protiv neuspelog pokušaja državnog udara, okrenuli su se jedan protiv drugog, što je izazvalo ustavnu krizu 1993. godine.
Rođen u selu blizu čečenske prestonice Grozni 1942. godine, Hasbulatov je diplomirao na prestižnom Moskovskom državnom univerzitetu prvo kao pravnik, a kasnije kao ekonomista, da bi 1980. postao doktor ekonomije. Rusija i postao njen predsednik godinu dana kasnije.
Hasbulatov je 1990-ih takođe počeo da radi sa Jeljcinom. Zajedno sa Jeljcinom, suprotstavio se pokušaju puča grupe sovjetskih tvrdolinijaša 1991. Hasbulatov je napisao obraćanje „Građanima Rusije“, u kojem je osudio zaverenike i njihove postupke nazvao „reakcionarnim antiustavnim pučem“, kao i pozvao narod da započne generalni štrajk.
Hasbulatov je ubrzo postao razočaran ekonomskom politikom i reformama Jeljcinove vlade. Godine 1993. sukob između Jeljcina i Hasbulatova, koji je u to vreme vodio prvi ruski parlament, dostigao je najvišu tačku. Poslanici predvođeni Hasbulatovom odbili su da odobre kandidata za premijera koji je predložio Jeljcin, što je navelo predsednika da u potpunosti raspusti parlament.
Hasbulatov je zauzvrat optužio Jeljcina za zloupotrebu vlasti. Parlament je potom pokušao da svrgne Jeljcina, pozivajući se na odluku ustavnog suda. Sukob je okončan olujom nad Belom kućom u Moskvi, gde su poslanici u to vreme održavali sednicu. Hasbulatov je uhapšen, ali ga je novi parlament pomilovao i pušten godinu dana kasnije.
Od 1994. Hasbulatov je radio na Ruskom ekonomskom univerzitetu Plehanov, gde je bio na čelu odeljenja za međunarodnu ekonomiju. Ostao je veoma kritičan prema Jeljcinu tokom svih ovih godina i krivio ga je za ono što je smatrao nedostatkom Rusije. On je 2021. godine tvrdio da je Jeljcin bio okružen „stotinama“ agenata CIA-e koji su mu govorili kako da upravlja Rusijom.