Francuska sudi bivšem ruandskom policajcu zbog genocida

Francuska sudi bivšem ruandskom policajcu zbog genocida

Bivšem vojnom policajcu iz Ruande suđeno je u srijedu u Francuskoj pod optužbom za genocid i zločine protiv čovječnosti zbog njegove navodne uloge u masakru 1994. godine u njegovoj rodnoj zemlji.

Philippe Hategekimana, 66, navodno je pobjegao iz Ruande nakon genocida i preuzeo novi identitet u Francuskoj. On je navodno dobio status izbeglice, a kasnije i francusko državljanstvo 2005. godine pod imenom Filip Manije, prenela je agencija AFP.

Hategekimana je optužena za umešanost u ubistva gradonačelnika Ntiazoa i časne sestre u to vreme, dok je radila kao visoki policajac u glavnom gradu južne provincije Njanza. Prema tužiocima, on je takođe učestvovao u pokolju 300 Tutsija na brdu Niamugari, kao i u napadu na brdo Niabubare, gde je oko 1.000 civila ubijeno tokom 100-dnevnog genocida u Ruandi.

Optuženi je navodno pobegao u Kamerun 2017. godine nakon žalbe Kolektivnih građanskih partija za Ruandu, jednog od tužilaca u tekućem suđenju, a zatim je uhapšen u Jaundeu 2018. i izručen Francuskoj.

Hategekimana negira sve optužbe, ali se suočava sa doživotnom robijom ako bude proglašena krivom. Suđenje je zakazano do kraja juna.

Ovo je peto suđenje u Francuskoj navodnom učesniku pokolja. Još jedan Ruanđanin, doktor koji živi u Francuskoj od 1994. godine, trebalo bi da se suoči sa suđenjem pre kraja godine.

Kigali je dugi niz godina optuživao Pariz da nudi zaštitu nekim počiniocima masakra i odbija da ih izruči Ruandi. Predsednik Ruande Pol Kagame je 2014. godine rekao da je Francuska direktno učestvovala u genocidu, u kojem je, prema proceni UN, ubijeno oko 800.000 etničkih Tutsija i umerenih Hutua. On je rekao za Jeune Afrikue da Francuska „nije učinila dovoljno da spase živote tokom genocida. ”

Francuska vlada je negirala da je saučesnik u ubistvima, ali je prihvatila „tešku i ogromnu odgovornost“ jer nije odgovorila na zamah koji je doveo do pokolja. Francuski predsednik Emanuel Makron je 2021. godine zatražio oproštaj od te centralnoafričke zemlje, obećavajući da „Niko osumnjičen za genocidne zločine neće moći da izbegne pravdu.