Broj poginulih u poplavama u Južnoj Koreji popeo se na 39

Broj poginulih u poplavama u Južnoj Koreji popeo se na 39

Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol okrivio je u ponedeljak da vlasti nisu poštovale pravila za reagovanje u slučaju katastrofe jer je broj poginulih u danima jake kiše porastao na 39, uključujući desetak ljudi pronađenih mrtvih u potopljenom podvožnjaku, piše Rojters.

Kiše su pogodile centralne i južne regione zemlje od četvrtka, pošto je kišna sezona koja je počela krajem juna dostigla vrhunac. Ministarstvo unutrašnjih poslova je takođe prijavilo devet osoba nestalih i 34 povređene širom zemlje.

Dvanaest smrtnih slučajeva, uključujući tri tela izvađena tokom noći, dogodila se u tunelu u centralnom gradu Čeongdžu, gde je 16 vozila, uključujući autobus, poplavilo u subotu nakon što se srušio rečni nasip. Još devetoro je povređeno.

Incident je podstakao pitanja o naporima Južne Koreje da spreči i odgovori na štetu od poplava. Neki vozači koji redovno koriste put krivili su vladu što nije zabranila pristup podvožnjaku, iako se naširoko predviđaju poplave.

Poplave su odnele desetine života tokom poslednjih kišnih sezona, jer su vremenski uslovi postali ekstremniji.

Vlada je prošle godine obećala da će preduzeti korake da se bolje nosi sa katastrofama izazvanim klimatskim promenama nakon što su najjači pljuskovi u poslednjih 115 godina pogodili Seul, uključujući i blistavi okrug Gangnam, ostavivši najmanje 14 mrtvih i poplavili metro, ​​puteve i kuće.

Jun, koji se upravo vratio sa putovanja u inostranstvo, u ponedeljak je sazvao međuagencijski sastanak o reagovanju na katastrofe i rekao da je situacija pogoršana zbog lošeg upravljanja ranjivim područjima.

„Od prošle godine više puta smo naglašavali kontrolu pristupa opasnim područjima i preventivnu evakuaciju, ali ako se osnovni principi reagovanja u slučaju katastrofe ne drže na licu mesta, teško je obezbediti javnu bezbednost“, rekao je Jun na sastanku.

Pozvao je vlasti da ulože maksimalne napore da spasu žrtve i obećao podršku u oporavku i pogođenim porodicama, uključujući određivanje područja pogođenih poplavama kao specijalne zone katastrofe.