Bivši američki astronaut Frenk Borman, koji je ušao u istoriju komandujući prvim letom sa ljudskom posadom koji je kružio oko Meseca, a kasnije pilotirao Eastern Airlines kao predsednik u teškim ekonomskim turbulencijama, preminuo je u 95. godini, saopštila je NASA u četvrtak.
Borman, koji je proveo ukupno skoro 20 dana u svemiru na dva putovanja 1960-ih, umro je u utorak u Bilingsu u Montani, navodi NASA u saopštenju na svom sajtu.
Rođen u Geriju, Indijana, 14. marta 1928. godine, bio je najstariji živi američki astronaut; taj plašt sada prelazi na Džima Lovela, koji je takođe 95, ali jedanaest dana mlađi.
Borman je odrastao sa fascinacijom za avione i dok je jedan školarac u Arizoni išao na časove letenja koje je plaćao dostavljajući novine.
Postao je pilot borbenog vazduhoplovstva nakon što je diplomirao na Vojnoj akademiji SAD 1950. Kao i većina njegovih kolega generacije astronauta, obučavao se kao probni pilot pre nego što je izabran za NASA-in drugi astronautski program 1962. To iskustvo je bilo ključno, rekao je on. u svojoj autobiografiji.
„Bili smo piloti veterani pre nego što smo postali astronauti početnici, i to je napravilo razliku“, rekao je on.
Njegov prvi svemirski let bio je na Gemini 7 1965. godine, služeći kao komandant u 14-dnevnoj misiji koja je uključivala sastanak sa drugim Gemini letelicom.
Tri godine kasnije bio je komandant na Apolu 8 – prvoj lunarnoj orbitalnoj misiji – i napravio je 10 putovanja oko Meseca sa svoja dva člana posade u misiji koja se protezala na Badnje veče i Božić.
Misija je dala zadivljujuću i neviđenu fotografiju Bormanovog člana posade Vilijama Andersa, koja je postala poznata kao „Earthris“ – plavo-bela Zemlja viđena kao delimična kugla koja se uzdiže iznad prazne površine Meseca.
1970. Borman se povukao iz NASA-e i vazduhoplovstva i postao savetnik Eastern Airlinesa. Do 1975. postao je predsednik avio-kompanije, a godinu dana kasnije imenovan je za predsednika.
„Nisam želeo da do kraja života jašem na publicitetu koji sam dobio od NASA-e i da postanem medved koji igra“, rekao je jednom prilikom o promeni karijere. „Znao sam da (Eastern) ima nekih problema i mislio sam da mogu da doprinesem.
Jedna od njegovih prvih akcija bila je nametanje prvog zamrzavanja plata u industriji koja je navikla na visoke plate, ali je ublažio taj potez nudeći zaposlenima podjelu u dobiti.
Godine 1984. Eastern je zabeležio petogodišnji gubitak od 380 miliona dolara, a Borman je bio kritikovan jer je nastavio sa skupim programom modernizacije flote uprkos protoku crvenog mastila.
Povratak profitabilnosti nije bio impresivan – Eastern je 1985. zaradio 6,3 miliona dolara – a godinu dana kasnije, njegovi finansijski problemi primorali su Bormana da potraži rešenje izvan kompanije. Eastern je pristao da ga preuzme manji Tekas Air Corp, koji je postao najveća holding kompanija u zemlji.
Godine 1986. Borman je najavio da se penzioniše, rekavši da će se preseliti u Las Kruses u Novom Meksiku, gde će pomagati u vođenju dilera automobila svog sina, raditi na knjizi i biti bliži svojoj porodici.
Da bi obeležio 50. godišnjicu misije Apolo 8, Borman je razgovarao o američkom svemirskom programu sa novinskom kućom Politiko, rekavši da podržava ideju o misiji na Mars, ali da je „bezvezno“ pokušavati da je kolonizuje.
Borman i njegova supruga Suzan imali su dva sina.