Iranac koji je inspirisao ‘The Terminal’ preminuo na aerodromu u Parizu

Iranac koji je inspirisao ‘The Terminal’ preminuo na aerodromu u Parizu

PARIZ – Iranac koji je živeo 18 godina na pariskom aerodromu Šarl de Gol i čija je saga nadahnula film Stivena Spilberga „Terminal“ umro je u subotu na aerodromu koji je dugo nazivao svojim domom, saopštili su zvaničnici, preneo je Asošijeted pres.

Merhan Karimi Naseri preminuo je nakon srčanog udara na aerodromskom terminalu 2F oko podneva, prema zvaničnicima pariskih aerodromskih uprava. Policija i medicinski tim su mu ukazali pomoć, ali nisu uspeli da ga spasu, rekao je zvaničnik. Zvaničnik nije bio ovlašćen da bude javno imenovan.

Naseri je živeo na terminalu 1 aerodroma od 1988. do 2006. godine, prvo u pravnom limbu jer mu je nedostajao dokument o boravku, a kasnije po očiglednom izboru.

Iz godine u godinu spavao je na crvenoj plastičnoj klupi, družio se sa radnicima aerodroma, tuširao se u prostorijama za osoblje, pisao u svoj dnevnik, čitao časopise i ispitivao putnike u prolazu.

Osoblje mu je dalo nadimak Lord Alfred i postao je mini-slavna ličnost među putnicima.

„Na kraju ću napustiti aerodrom“, rekao je za Asošijeted pres 1999. godine, pušeći lulu na svojoj klupi, izgledajući krhko sa dugom tankom kosom, upalim očima i udubljenim obrazima. „Ali još uvek čekam pasoš ili tranzitnu vizu.“

Naseri je rođen 1945. u Solejmanu, delu Irana koji je tada bio pod britanskom jurisdikcijom, od oca Iranca i majke Britanke. Napustio je Iran da bi studirao u Engleskoj 1974. Kada se vratio, rekao je, bio je zatvoren zbog protesta protiv šaha i proteran bez pasoša.

Podnio je zahtjev za politički azil u nekoliko zemalja u Evropi. UNHCR u Belgiji mu je dao izbegličku akreditaciju, ali je on rekao da je njegova aktovka u kojoj se nalazi izbeglički sertifikat ukradena na železničkoj stanici u Parizu.

Francuska policija ga je kasnije uhapsila, ali nije mogla nigde da ga deportuje jer nije imao zvanična dokumenta. U avgustu 1988. završio je u Šarl de Golu i i tu je ostao.

Dalja birokratska zbrka i sve strožiji evropski zakoni o imigraciji držali su ga na legalnoj ničijoj zemlji godinama.

Kada je konačno dobio izbegličke papire, opisao je svoje iznenađenje i svoju nesigurnost zbog napuštanja aerodroma. Navodno je odbio da ih potpiše i tamo je ostao još nekoliko godina dok nije bio hospitalizovan 2006. godine, a kasnije je živeo u skloništu u Parizu.

Oni koji su se sprijateljili sa njim na aerodromu rekli su da su godine života u prostoru bez prozora uticale na njegovo mentalno stanje. Aerodromski lekar 1990-ih brinuo se za njegovo fizičko i mentalno zdravlje i opisao ga kao „ovde fosilizovanog“. Prijatelj agent za prodaju karata uporedio ga je sa zatvorenikom koji nije u stanju da „živi spolja“.

U nedeljama pre smrti, Naseri je ponovo živeo u Šarl de Golu, rekao je zvaničnik aerodroma.

Naserijeva zapanjujuća priča je inspirisala film „Terminal“ iz 2004. sa Tomom Henksom u glavnoj ulozi, kao i francuski film „Izgubljeni u tranzitu“ i operu pod nazivom „Let“.

U „Terminalu“ Henks igra Viktora Navorskog, čoveka koji stiže na aerodrom JFK u Njujorku iz izmišljene istočnoevropske zemlje Krakožije i otkriva da je politička revolucija preko noći poništila sve njegove putne papire. Viktora su bacili u međunarodni salon na aerodromu i rekli mu da mora da ostane tamo dok se njegov status ne reši, što se odugovlači dok se nemiri u Krakožiji nastavljaju.