5 mrtvih, 3 ranjena u napadu na starosedeoce Nikaragve

5 mrtvih, 3 ranjena u napadu na starosedeoce Nikaragve

Lokalne vlasti saopštile su u ponedeljak da je najmanje pet pripadnika nikaragvanske starosedelačke grupe ubijeno, a tri ranjena u napadu osumnjičenih doseljenika tokom vikenda, preneo je AP.

Amaru Ruiz, direktor Fondacije Del Rio, rekao je da su neka tela žrtava unakažena.

Ruiz je rekao da su napadači u subotu zapalili 16 kuća u zajednici Vilu, na severu Nikaragve. Žrtve su pripadale starosedelačkoj grupi Majangna.

„Došlo je do još jednog masakra“, rekao je Ruiz, koji veruje da su doseljenici odgovorni.

Ubistva označavaju najnovije poglavlje u višegodišnjem nizu napada na domorodačko stanovništvo u ovoj oblasti od strane doseljenika koji žele da prisvoje svoju zemlju. Takva ubistva često ostaju nekažnjena u Nikaragvi, gde su mnogi od doseljenika bivši vojnici.

Lokalna autohtona regionalna vlada Sauni As je u saopštenju navela da su „sve kuće u zajednici Vilu spaljene“, dodajući da su „porodice ostavljene bez skloništa, hrane i odeće“.

Jedinica čuvara šuma Sauni As saopštila je da je napad izvelo „70 teško naoružanih neautohtonih doseljenika“.

Područje u kojem se dogodio napad, poznato kao rezervat prirode Bosavas, izdvojeno je za domorodačke grupe i zaštitu životne sredine. Ali doseljenici željni zemlje žele da iskrče zemlju za ranč i uzgajanje useva. Rezervat je takođe pogođen ilegalnim rudarstvom i sečom.

U januaru su nikaragvanske vlasti uhapsile 24 naseljenika nakon što su navodno napali domorodačku zajednicu u sklopu spora oko zemljišta.

To je bilo prvo masovno hapšenje neautohtonih doseljenika nakon nekoliko godina invazija i napada na teritoriju koja pripada Miskito, Maiangna i drugim starosedelačkim grupama. Međutim, aktivisti su rekli da su naseljenike u tom slučaju zapravo pritvorili stanovnici, koji su ih predali policiji.

Zajednice Maiangna i Miskito su poslednjih godina pogođene brojnim napadima. Ruiz je rekao da je najmanje 28 domorodačkih lidera i članova zajednice ubijeno poslednjih godina, pre ubistava tokom vikenda.

Autohtoni aktivisti kažu da vlada predsednika Danijela Ortege nije učinila dovoljno na rešavanju problema u džungli, što njegova administracija poriče.

Aktivisti kažu da su mnogi od doseljenika koji se useljavaju na zemlju bivši vojnici povezani sa interesima za drvo i ilegalnu seču.

Fondacija Del Rio kaže da je oko 60% teritorije Maiangnas okupiralo oko 5.000 doseljenika od 2015. godine, raselivši oko 3.000 domorodačkih stanovnika.