11 tela pronađeno nakon erupcije vulkana u Indoneziji, a 12 penjača se i dalje vodi kao nestalo

11 tela pronađeno nakon erupcije vulkana u Indoneziji, a 12 penjača se i dalje vodi kao nestalo

Tela 11 penjača pronađena su u ponedeljak, dan nakon besne erupcije vulkana Mount Marapi, dok su indonežanski spasioci tragali za 12 koji se očigledno još uvek vode kao nestali.

Marapi je ostao na trećem najvišem od četiri nivoa uzbune od 2011. godine, nivo koji ukazuje na iznad normalne vulkanske aktivnosti i zabranjuje penjanje ili seljane u krugu od 3 kilometra od vrha, rekao je Hendra Gunavan, šef Centra za vulkanologiju i geologiju Disaster Mitigation.

„To znači da ne bi trebalo da bude penjanja na vrh“, rekao je Gunavan, dodajući da je penjačima dozvoljeno samo ispod opasne zone, „ali ponekad su mnogi od njih prekršili pravila kako bi ispunili svoje zadovoljstvo da se dalje penju“.

Oko 75 penjača krenulo je u subotu na planinu od skoro 2.900 metara (9.480 stopa) i nasukalo se. Osmoro spašenih u nedelju prebačeno je u bolnice sa opekotinama, a jedan je takođe imao slomljeni ekstremitet, rekao je Hari Agustijan, zvaničnik lokalne agencije za potragu i spasavanje u Padangu, glavnom gradu provincije Zapadna Sumatra.

Svi penjači su se registrovali na dva komandna mesta ili onlajn preko agencije za zaštitu Zapadne Sumatre pre nego što su se popeli, rekao je Agustijan. Moguće je da su drugi išli ilegalnim putevima ili da su lokalni stanovnici bili aktivni u toj oblasti, ali to nije moglo biti potvrđeno, rekao je on.

Marapi je izbacio debele stubove pepela do 3.000 metara (9.800 stopa) u nedeljnoj erupciji, a oblaci vrućeg pepela raširili su se nekoliko milja (kilometara). Obližnja sela i gradovi bili su prekriveni tonama vulkanskog otpada. Vulkanska prašina i kiša zaprljale su lica i kosu evakuisanih penjača, navodi se na snimku na društvenim mrežama.

Padajući pepeo prekrio je nekoliko sela i blokirao sunčevu svetlost, a vlasti su podelile maske i pozvale stanovnike da nose naočare kako bi ih zaštitili od vulkanskog pepela. Oko 1.400 ljudi živi na obroncima Marapija u Rubai i Gobah Cumantiang, najbližim selima na oko 5 do 6 kilometara (3,1 do 3,7 milja) od vrha.

Gunavan je rekao da erupciji u nedelju nije prethodio značajan porast vulkanskih zemljotresa. Duboki vulkanski zemljotresi zabeleženi su samo tri puta između 16. novembra i nedelje, dok je oprema za deformaciju ili merač nagiba na vrhu pokazao horizontalni obrazac na radijalnoj osi i blago naduvavanje na tangencijalnoj osi.

„Ovo pokazuje da se proces erupcije odvija brzo i da je centar pritiska veoma plitak, oko vrha“, rekao je on.

Marapi je primećen kako redovno eruptira od 2004. sa razmakom od 2 do 4 godine, rekao je Gunavan.

„Erupcije Marapija su uvek iznenadne i teško ih je otkriti korišćenjem opreme jer je izvor blizu površine“, rekao je Gunavan, „Ovu erupciju nije izazvalo kretanje magme“.

Šef Agencije za potragu i spasavanje Zapadne Sumatre Abdul Malik rekao je da su spasioci pronašli 11 tela penjača dok su tražili one koji se još uvek vode kao nestali i spasili još trojicu u ponedeljak ujutro.

„Proces evakuacije tela i preživelih još uvek traje“, rekao je on, dodajući da spasioci i dalje tragaju za 12 penjača koji se vode kao nestali.

Marapi je aktivan od januarske erupcije koja nije izazvala žrtve. On je među više od 120 aktivnih vulkana u Indoneziji, koja je sklona seizmičkim potresima zbog svoje lokacije na pacifičkom „vatrenom prstenu“, luku vulkana i rasednih linija koje okružuju pacifički basen.