U petak je visoki zvaničnik UN-a izjavio da je severna Gaza trenutno pogođena „punu glad“, ističući rastuću humanitarnu katastrofu nakon više od šest meseci sukoba između Izraela i Hamasa, uz ozbiljna ograničenja isporuke hrane palestinskoj teritoriji.
Sindi Mekejn, direktorka Svetskog programa za hranu UN, postala je najistaknutiji međunarodni zvaničnik do sada koji je naglasio da su civili u najizolovanijem delu Gaze dosegli tačku gladi.
„Ovo je zastrašujuće“, izjavila je Mekejn za NBC-ov „Meet the Press“ u intervjuu koji će biti emitovan u nedelju. „Postoji glad – potpuna glad – na severu, a širi se na jug.“
Ona je naglasila da su prekid vatre i značajno povećanje isporuke pomoći kopnenim i morskim putem od suštinskog značaja za suočavanje sa ovom rastućom humanitarnom krizom u Gazi, gde živi 2,3 miliona ljudi.
Izrael, koji kontroliše ulaz u Gazoo, nije dao komentar na ovo upozorenje, ali tvrdi da je počeo da dozvoljava veću količinu hrane i druge humanitarne pomoći preko kopnenih prelaza.
Panel koji služi kao međunarodno priznat monitor za prehrambene krize ranije ove godine upozorio je da je severna Gaza na ivici gladi i da će je verovatno doživeti ovog meseca. Sledeća procena neće biti dostupna pre leta.
U međuvremenu, američki zvaničnici rade na uspostavljanju nove pomorske rute koju predvode SAD kako bi se donela dodatna hrana – uključujući hranu za stotine hiljada gladne dece – početkom ili sredinom maja. Planirano je da američka vojska završi izgradnju plutajućeg pristaništa za prijem pošiljki.
Očekuje se da će povećanje isporuke pomoći preko ove pomorske rute biti postepeno, dok humanitarne organizacije testiraju distribuciju i bezbednosne aranžmane za radnike na terenu.
Ovo povećanje isporuke pomoći delimično će ublažiti glad, ali je i dalje ključno da se osigura veći protok humanitarne pomoći preko kopnenih prelaza kako bi se sprečila dalja eskalacija gladi.
Deca mlađa od 5 godina su među najugroženijima u ovom sukobu, s obzirom na to da su često prve žrtve gladi uzrokovane ratom, sušama ili drugim katastrofama. Da bi se rešila ova kriza, potrebno je hitno delovanje i povećana međunarodna podrška.