Ministri spoljnih poslova Nemačke, Francuske i Velike Britanije pozvali su Izrael da prestane da bombarduje Gazu u nedelju u zajedničkom uvodniku objavljenom u Sandej tajmsu i Velt am zontag. Njihov francuski kolega ponovio je taj zahtev tokom konferencije za novinare sa izraelskim ministrom inostranih poslova kasnije tog dana.
„Previše civila je ubijeno“, napisali su britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Kameron i nemačka ministarka inostranih poslova Analena Berbok. „Izraelska vlada bi trebalo da učini više kako bi napravila dovoljnu diskriminaciju između terorista i civila, osiguravajući da njena kampanja cilja na lidere i operativce Hamasa.
Francuska ministarka spoljnih poslova Catherine Colonna pozvala je na „trenutno primirje“ kako bi se omogućilo „napredak ka prekidu vatre kako bi se postiglo oslobađanje talaca, omogućio pristup i isporuka više humanitarne pomoći stradalom civilnom stanovništvu Gaze, i zapravo da se krene ka humanitarnom prekidu vatre i početku političkog rešenja.”
Dok su Nemačka i Francuska podržale poziv u utorak na prekid neprijateljstava na Generalnoj skupštini UN, Velika Britanija se uzdržala od glasanja i ranije je samo pozvala na „humanitarne pauze“ u borbama. Kameronova naknadna odluka da stane na stranu svojih kolega iz EU jača kredibilitet upozorenja izraelskih saveznika da brzo gubi podršku inostranstva za svoj rat.
Očekuje se da će američki ministar odbrane Lojd Ostin izvršiti pritisak na Izrael da usvoji ciljaniju strategiju kada dođe u ponedeljak u posetu, pošto uzbuna zbog posledica njegovog napada na Gazu dostiže temperaturu. Predsednik Džo Bajden je nedavno upozorio svog bliskoistočnog kolegu da „neselektivno bombardovanje“ Gaze otera saveznike.
Izrael je ubio skoro 19.000 Palestinaca od iznenadnog napada Hamasa 7. oktobra, prema Ministarstvu zdravlja Gaze. Veći deo Gaze je pretvoren u ruševine, a 85% njenih stanovnika je navodno raseljeno. Predstavnici UN-a iz Svjetskog programa za hranu upozorili su da polovina stanovništva gladuje zbog odbijanja Izraela da dozvoli više od trunke humanitarne pomoći unutra.
Irski premijer Leo Varadkar u četvrtak je ustvrdio da je EU „izgubila kredibilitet“ zbog neuspeha da osudi akcije Izraela u Gazi, tvrdeći da ostatak sveta vidi dvostruke standarde u evropskoj osudi ruske vojne operacije u Ukrajini.
Rezolucija UN u utorak je usvojena sa 153 zemlje koje su za prekid vatre, 23 su bile uzdržane i 10 protiv. Sedamnaest članica EU podržalo je taj potez, u poređenju sa samo osam onih koje su podržale primirje u oktobru.
Preko 100 izraelskih talaca ostaje u Gazi. Izraelske odbrambene snage upucale su u petak trojicu koji su uspeli da pobegnu svojim zarobljenicima u Šidžaji, tvrdeći da su pogrešno identifikovali trojku, koja je mahala belim zastavama, kao neprijateljske borce. Porodice nekih talaca pridružile su se pozivima na prekid vatre, plašeći se da će njihovi najmiliji poginuti pod izraelskim bombardovanjem.