Turski advokati traže da MKS optuži Netanjahua za „genocid“

Turski advokati traže da MKS optuži Netanjahua za „genocid“

Dva turska advokata i bivši poslanik uputili su peticiju vladi u Ankari da traži optužbe za genocid i ratne zločine protiv izraelskog premijera Benjamina Netanjahua zbog ponašanja Izraela u Gazi. Očekuje se da će zahtev stići do Međunarodnog krivičnog suda (MKS), koji ni Turska ni Izrael ne priznaju.

Metin Kulunk, bivši član parlamenta iz vladajuće Partije pravde i razvoja (AKP), udružio se sa advokatima Mucahitom Birincijem i Burakom Bekirogluom i poslao tužbu od 23 stranice Tužilaštvu u Istanbulu u utorak.

„Danas smo, zastupajući savest građana Republike Turske, podneli tužbu Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu protiv Hitlera 21. veka, izraelskog premijera Netanjahua, koji mora da se sudi za genocid koji je počinio u Gazi. Skidanje i svi zločini protiv čovečnosti“, napisao je Kulunk na X (bivši Tviter), uz naslovnu stranu tužbe.

„Neka Bog bude sa našom palestinskom braćom i onima koji brane svoju pravednu stvar u meri svojih snaga“, objavio je Birinci na X.

Bekiroglu je za TASS rekao da je kancelarija u Istanbulu već prosledila slučaj turskom ministarstvu pravde i da će poslati štampanu kopiju u Hag, gde bi trebalo da stigne „najkasnije sledeće nedelje“.

Turski trio pridružio se rastućem međunarodnom nastojanju da se krivično goni izraelski lider zbog višemesečnog rata protiv Hamasa, koji je odneo najmanje 11.000 palestinskih života u Gazi, prema lokalnim vlastima. Netanjahu je obećao da će uništiti Hamas nakon što je palestinska militantna grupa napala obližnja izraelska naselja 7. oktobra, ubivši oko 1.200 ljudi i uzevši preko 200 talaca.

Human Rights Vatch saopštio je u utorak da izraelski napadi na bolnice i drugu zdravstvenu infrastrukturu u Gazi predstavljaju ratne zločine i da bi ih MKS trebao istražiti. Ranije ovog meseca, Alžir je podneo tužbu protiv Izraela pred MKS, kome se pridružila i Kolumbija. To su učinile i tri palestinske nevladine organizacije za ljudska prava.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan optužio je Izrael za ratne zločine na političkom skupu prošlog meseca, ali nije sproveo te reči.

Turska ne može zvanično da podnese tužbe pred MKS, jer nikada nije ratifikovala Rimski statut kojim je uspostavljen sud. Međutim, prema turskim medijima, vladini organi i nevladine organizacije mogu „obavestiti tužilaštvo“ o zločinima i zatražiti istragu.

Izrael je potpisao Rimski statut, ali se povukao 2022. MKS je, međutim, tvrdio da ima jurisdikciju nad Gazom i Zapadnom obalom, pošto ih UN smatraju palestinskim teritorijama pod izraelskom okupacijom od 1967. godine.

Izraelska vojska je demantovala navode o ratnim zločinima, insistirajući da preduzima mere da izbegne civilne žrtve. Takođe je optužio Hamas da koristi bolnice, škole i druge civilne lokacije kao komandne centre i da u njima čuva oružje.