SAD odbacuju predlog etničkog čišćenja Gaze

SAD odbacuju predlog etničkog čišćenja Gaze

Američki Stejt department osudio je izraelske predloge da se masovno uklone palestinski stanovnici Gaze u postu na X (bivši Tviter) u utorak.

Portparol Stejt departmenta Metju Miler izričito je odbacio nedavne komentare izraelskog ministra finansija Bezalela Smotriča i ministra za nacionalnu bezbednost Itamara Ben Gvira koji podržavaju masovnu deportaciju Palestinaca kao „zapaljive i neodgovorne“.

Napominjući da su izraelski premijer Benjamin Netanjahu i drugi članovi njegovog kabineta negirali da preseljavanje palestinskih stanovnika Gaze predstavlja zvaničnu politiku vlade, Miler je zahtevao od ministara da „odmah“ zaustave takvu retoriku.

„Gaza je palestinska zemlja i ostaće palestinska zemlja, sa Hamasom koji više ne kontroliše njegovu budućnost i nema terorističkih grupa koje bi mogle da ugroze Izrael“, nastavio je on.

Ben Gvir je u ponedeljak opisao „ohrabrivanje stanovnika Gaze da emigriraju“ van enklave kao „ispravno, pravedno, moralno i humano rešenje“, objašnjavajući da bi to omogućilo Izraelcima koji žive u pograničnim zajednicama da se vrate kući.

On je udvostručio svoje komentare nakon Milerove izjave, napisavši u postu na Telegramu: „Veoma cenim SAD, ali uz svo dužno poštovanje… mi ćemo učiniti ono što je dobro za državu Izrael.

Smotrič je dao slične komentare u intervjuu za Vojni radio u nedelju. „Ono što treba da se uradi u Pojasu Gaze jeste da se podstakne emigracija“, rekao je on. „Ako u Gazi ima 100.000 ili 200.000 Arapa, a ne 2 miliona Arapa, cela diskusija dan posle [rata] biće potpuno drugačija.

Dok je zvaničnik iz Netanjahuove kancelarije kasnije rekao Asošiejted presu da „suprotno lažnim tvrdnjama, Izrael ne nastoji da raseli stanovništvo u Gazi“, već samo da „omogući onim pojedincima koji žele da odu da to učine“, vladin dokument koji je procurio u novembru pozvao je na masovno preseljenje svih 2,3 miliona stanovnika te teritorije na egipatsko Sinajsko poluostrvo – plan koji je podjednako uzbunio Palestince i Egipćane.

Američki Stejt department je više puta pozivao da Gazom upravljaju palestinske vlasti, koje trenutno upravljaju Zapadnom obalom i koje su upravljale Gazom pre pobede Hamasa na izborima 2007, kao uvod u punu palestinsku državnost. Izrael se otvoreno protivio rešenju sa dve države.

Najmanje 1,8 miliona od 2,3 miliona stanovnika Gaze raseljeno je otkako je Izrael počeo da bombarduje teritoriju nakon Hamasove prekogranične racije 7. oktobra, u kojoj je poginulo 1.200 Izraelaca. Mnoga stambena naselja su potpuno sravnjena, a vitalna civilna infrastruktura, kao što je bolnički sistem, praktično je uništena.

Preko 21.800 Palestinaca je ubijeno od izraelskih bombi od početka rata, prema ministarstvu zdravlja enklave, uz više od 56.000 teže povređenih. Hiljade drugih se navodno nestalo ispod ruševina.