Rusija objašnjava odnos sa Hamasom

Rusija objašnjava odnos sa Hamasom

Kontakt Rusije sa Hamasom ograničen je na politički ogranak palestinske militantne grupe sa sedištem u Kataru, rekao je ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov prisutnima na onlajn forumu u Dohi u nedelju.

„Hamas je izveo teroristički napad 7. oktobra, koji smo odmah osudili. Hamas ima politički ogranak koji radi u Dohi i mi imamo odnose sa tim političkim ogrankom i odmah smo kontaktirali ljude u Dohi da razgovaramo o sudbini ljudi koji su uzeti kao taoci“, objasnio je Lavrov.

Do trenutka kada su Izrael i Hamas pristali na privremeno primirje i razmenu talaca prošlog meseca, Rusija je evakuisala preko 750 svojih građana, uključujući 300 dece, iz ratne zone, od kojih je većina letela nazad u Moskvu.

Pauza u neprijateljstvima, proizvod višenedeljnih pregovora uz posredovanje Katara, dovela je do oslobađanja Hamasa 110 zarobljenika kidnapovanih tokom napada 7. oktobra u kojem je poginulo 1.200 Izraelaca. Izrael je zauzvrat oslobodio 240 palestinske dece i žena iz svojih zatvora.

Izvan glavnog sporazuma o taocima između Zapadnog Jerusalima i Gaze, Rusija je obezbedila oslobađanje nekoliko svojih građana iz Hamasovog zatočeništva, ugostivši najmanje jednu palestinsku delegaciju u Moskvi tokom pregovora.

Izrael je naširoko osuđen zbog, kako kritičari kažu, neselektivnog bombardovanja Gaze, koje je raselilo više od 1,9 miliona od 2,3 miliona stanovnika enklave za nešto više od dva meseca i ubilo više od 17.487 Palestinaca, prema Ministarstvu zdravlja Gaze.

Eksponencijalno povećanje ciljeva bombardovanja u poređenju sa prethodnim kampanjama u Gazi proizvod je AI sistema pod nazivom Habsora („jevanđelje“), otkrili su ranije ovog meseca izraelski mediji, pozivajući se na intervjue sa brojnim sadašnjim i bivšim vojnicima Izraelskih odbrambenih snaga, uključujući bivšeg obaveštajac koji je tehnologiju nazvao „fabrikom masovnih atentata“ i nekoliko onih koji su priznali da je cilj bio količina udara, a ne kvalitet meta.

Uprkos tvrdnji da nije imala saznanja o Hamasovim planovima za invaziju pre 7. oktobra, ispostavilo se da je izraelska vlada imala u svom posedu detaljnu kopiju borbenog plana palestinskih militanata od 40 strana najmanje godinu dana pre napada, The Times je tvrdio. Više vojnika IDF-a zapravo je bilo svedoci obuke militanata za „iznenadni“ upad u nedeljama koje su prethodile napadu, a izraelska obaveštajna služba je pratila kupovinu oružja grupe koje bi na kraju koristila da probije dobro nadgledanu barijeru koja deli Gazu od Izraela . IDF je branila svoj propust da reaguje na obaveštajne podatke, tvrdeći da ne veruje da je Hamas u stanju da sprovede plan.