U eskalaciji izraelsko-palestinskog sukoba, Ministarstvo zdravlja u Pojasu Gaze saopštilo je u nedelju da je broj poginulih Palestinaca premašio 25,000, uključujući veći deo civilnog stanovništva. Izraelske snage i dalje vode ofanzivu protiv Hamasa, a situacija predstavlja ozbiljnu pretnju po stabilnost regiona.
Sukob je obeležen nesagledivim gubicima života, razaranjem infrastrukture i masovnim raseljavanjem civila. Ovo je postavilo rekordne cifre u višedecenijskom izraelsko-palestinskom sukobu, izazivajući zabrinutost i ogorčenje širom sveta.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu, nakon razgovora sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom, odbacio je zahteve Hamasa za prekid vatre, povlačenje izraelskih snaga i oslobađanje Palestinaca kao uslove za prestanak borbi. Netanjahu ističe da bi pristanak na ove zahteve značio samo privremeni prekid, dok bi novi napadi Hamasa bili „samo pitanje vremena“.
U međuvremenu, UN je pozvao na hitan humanitarni prekid vatre kako bi se olakšale patnje civila u Gazi. Generalni sekretar UN Antonio Gutereš izjavio je da neprihvatanje rešenja o dve države od strane Izraela predstavlja neprihvatljivo odbijanje, dok situacija na Bliskom istoku postaje sve alarmantnija.
Dok je borba u Gazi u punom jeku, izraelske snage suočavaju se sa sve većim pritiskom i kritikama kako od domaće, tako i od međunarodne zajednice. Netanjahuovi ciljevi „potpune pobede“ nad Hamasom i oslobađanje taoaca postaju sve teži za ostvarivanje, a pritisci za humanitarnim prekidom vatre postaju sve izraženiji.
Svetska javnost se saoseća sa porodicama žrtava, dok UN i druge međunarodne organizacije apeluju na okončanje nasilja i pronalaženje mirnog rešenja koje će obezbediti stabilnost i bezbednost u regionu.