Palestinci žele aprilsko glasanje o članstvu u UN uprkos tome što SAD kažu da mir sa Izraelom mora biti na prvom mestu

Palestinci žele aprilsko glasanje o članstvu u UN uprkos tome što SAD kažu da mir sa Izraelom mora biti na prvom mestu

Palestinci žele da Savet bezbednosti glasa kasnije ovog meseca o njihovom obnovljenom zahtevu za punopravno članstvo u Ujedinjenim nacijama, uprkos tome što su Sjedinjene Države u sredu ponovile da Izrael i Palestinci prvo moraju da pregovaraju o mirovnom sporazumu.

Rijad Mansur, palestinski ambasador u UN, rekao je da 140 zemalja priznaje državu Palestinu i „verujemo da je sada krajnje vreme da naša država postane punopravna članica Ujedinjenih nacija“.

Palestinci daju novu ponudu za članstvo u Ujedinjenim nacijama pošto se rat između Izraela i Hamasa koji je počeo 7. oktobra bliži svom šestom mesecu, stavljajući nerešen višedecenijski palestinsko-izraelski sukob u centar pažnje nakon godina u pozadini.

Tokom Hladnog rata između bivšeg Sovjetskog Saveza i Sjedinjenih Država, rekao je Mansur, zemljama je bilo onemogućeno da se pridruže UN, ali su sve one na kraju postale članice, uključujući i Severnu Koreju. SAD ne priznaju Severnu Koreju, ali nisu blokirale njen prijem, rekao je on i upitao zašto bi trebalo postaviti uslove za članstvo Palestine.

Palestinski predsednik Mahmud Abas predao je molbu Palestinske uprave da postane 194. član Ujedinjenih nacija tadašnjem generalnom sekretaru Ban Ki-munu 23. septembra 2011, pre nego što se obratio svetskim liderima na Generalnoj skupštini.

Ta ponuda je propala jer Palestinci nisu uspeli da dobiju potrebnu podršku devet od 15 članica Saveta bezbednosti. Čak i da jesu, Sjedinjene Države, najbliži saveznik Izraela, obećale su u to vreme da će staviti veto na bilo koju rezoluciju Saveta kojom se podržava članstvo Palestine, rekavši da bi to trebalo da sledi mirovni sporazum između Izraela i Palestinaca.

Palestinci su potom otišli ​​na Generalnu skupštinu od 193 člana, gde nema veta, i sa više od dve trećine glasova uspeli su da u novembru 2012. njihov status sa posmatrača UN podigne na državu koja nije članica.

Mansur je u utorak zatražio od Saveta bezbednosti da tokom aprila razmotri obnovljenu molbu Palestinaca za članstvo, koju su podržale Arapska grupa od 22 zemlje u Ujedinjenim nacijama, Organizacija islamske saradnje od 57 zemalja i Pokret nesvrstanih od 120 članova. .

On je nekoliko novinara u srijedu rekao da očekuje da će se Stalni odbor Vijeća za nove članove, koji uključuje svih 15 zemalja Vijeća, sastati iza zatvorenih vrata kako bi razmotrili aplikaciju prije kraja muslimanskog svetog mjeseca Ramazana 9. aprila.

Mansur je rekao da potom očekuje da će Savet bezbednosti glasati o palestinskom zahtevu za punopravno članstvo u UN na svom mesečnom sastanku o Bliskom istoku, koji se održava na ministarskom nivou 18. aprila.

Sedam od 15 članova Saveta priznaje državu Palestinu — Kinu, Rusiju, Ekvador, Mozambik, Alžir, Gvajanu i Sijera Leone.

Portparol američkog Stejt departmenta Metju Miler upitan je u sredu da li će Sjedinjene Države staviti veto na punopravno članstvo Palestinaca. „Neću da spekulišem o tome šta bi se moglo dogoditi u budućnosti“, odgovorio je.

On je rekao da je tokom proteklih nekoliko meseci sprovedena intenzivna diplomatija na uspostavljanju palestinske države sa bezbednosnim garancijama za Izrael, što Sjedinjene Države podržavaju. Ali Miler je rekao da bi to trebalo da se uradi kroz direktne palestinsko-izraelske pregovore, „nešto što težimo u ovom trenutku, a ne u Ujedinjenim nacijama“.

Zamenik američkog ambasadora Robert Vud ukazao je na još jednu prepreku: Kongres SAD usvojio je zakon „koji u suštini kaže da ako Savet bezbednosti odobri punopravno članstvo Palestinaca van bilateralnog sporazuma između Izraela i Palestinaca… u sistem UN-a.”

„Vezani smo američkim zakonima“, rekao je nekoliko novinara u sredu. „Dakle, nadamo se da oni to ne žele, ali to je na njima.“

Mansur, palestinski ambasador, rekao je da je „prirodno i zakonsko pravo“ Palestinaca da traže punopravno članstvo u UN i izjavio: „Pustite da se proces odvija“.