Stotine hiljada Palestinaca započelo je povratak svojim domovima u severnoj Gazi, nakon što je Izrael, u okviru dogovorenog prekida vatre s Hamasom, omogućio povratak raseljenih. Ovaj povratak, prvi nakon 15 meseci razornog sukoba, ispunjen je radošću, ali i tugom zbog gubitaka i nesigurne budućnosti.
Na glavnim putevima severne Gaze, porodice su hodale satima noseći ono malo imovine što su uspeli da sačuvaju. Deca su nosila simbole nade, dok su se stariji prisećali svojih domova i života pre sukoba. Povratak je bio obeležen scenama proslave, susretima porodica i prijatelja, ali i suzama zbog uništenih domova i izgubljenih života.
Jedna starija žena, gurana u invalidskim kolicima, pevala je tradicionalnu palestinsku pesmu iz 1948. godine, izražavajući nadu i snagu. “Palestina je nestala, ali to nije naš oproštaj,” rekla je sa osmehom, dodajući: “Hvala Bogu, vraćamo se kući.”
Mnogi, poput Ibrahima Hammada, vraćaju se na ruševine svojih domova. Hammad, sa suprugom i petoro dece, rekao je: “Morali smo se vratiti, čak i na ruševine. Ovde je naša porodica i zajedno ćemo se podići.” Njegova kuća je uništena, ali on planira da postavi šator i obnovi ono što je ostalo.
Prekid vatre donosi krhku nadu. Povratak u severnu Gazu, deo teritorije koji je tokom sukoba bio najintenzivnije bombardovan, pokazuje otpornost stanovništva uprkos neizvesnoj budućnosti. Obnova domova i zajednica biće veliki izazov, naročito ako mir potraje i omogući rekonstrukciju.
Među onima koji su se vratili su i Kamal Hamadah, koji je izgubio dvoje dece i unuke u bombardovanju. Njegov povratak je obeležen tugom, ali i odlučnošću da nastavi život. “Vraćamo se na svoje, bez obzira na sve,” rekao je.
Iako mnogi stanovnici još nemaju gde da se vrate, povratak na mesto koje zovu dom simbolizuje snagu duha i zajedništva, što ostaje osnova nade za obnovu i mir.