Stanovnici grada na Zapadnoj obali u kojem je jedan čovek poginuo tokom racije izraelskih doseljenika rekli su u nedelju da su upadi postali drskiji od početka rata sa Gazom i trupama stajali po strani i puštali da se racije nastave.
Komentari su uslijedili dan nakon što su stanovnici rekli da su doseljenici upali u dvije palestinske zajednice na sjeveru okupirane Zapadne obale, paleći automobile i sukobljavajući se sa stanovnicima koji su izašli da im se suprotstave.
„Opkolili su kuće, spalili automobile, gurnuli auto niz brdo i spalili ga, a vojnik je stajao i ništa nije rekao“, rekao je Mustafa Mohamed, stanovnik Karavata Bani Hasana, gde je 38-godišnji čovek je streljan.
Izraelska vojska je saopštila da su vojnici stigli na lice mesta i upotrebili sredstva za raspršivanje nereda i bojnu vatru da razbiju sukob između stanovnika i doseljenika.
U njemu se navodi da su Palestinci kao odgovor ispalili vatromet i da su ranjeni Izraelac i četiri Palestinca. Incident se ispituje i predat je policiji, navodi se u saopštenju.
Palestinska hitna služba potvrdila je smrt i saopštila da je sahrana čoveka, po imenu Ahmed Asi, održana u nedelju.
Jamal Miree, još jedan stanovnik, rekao je da je subotnji incident izazvao spor koji je počeo kada su Palestinci otjerali izraelskog naseljenika koji je odveo svoje ovce u palestinske maslinjake gdje su oštetili stabla.
„Nakon što su ga isterali, doveo je 20 naseljenika sa sobom, a oni su napali kuće, bacali kamenje i oštetili i palili automobile. Pitao sam ga zašto to pali, a vojnik je bio pored njega“, rekao je on.
U drugom incidentu, Vadži Al-Kat, predsednik lokalnog veća sela Madama u blizini grada Nablusa na severnoj Zapadnoj obali, rekao je da je grupa od oko 15 doseljenika zapalila automobil i kamenjem razbila prozore na kući.
Izraelska vojska nije odmah komentarisala incident.
Napadi su bili poslednji u nizu sličnih događaja u kojima su učestvovali naseljenici koji su izazvali osudu svetskih lidera, uključujući predsednika SAD Džoa Bajdena, čija administracija treba da uvede zabranu izdavanja viza za doseljenike ekstremiste.
„Nasilje eskalira. Ranije je dolazila vojska i razgovarala sa vama i puštala vas oboje da odete“, rekao je Mustafa Mohamed, koji je prisustvovao sahrani, dodajući da vojnik nije intervenisao kada je video da naseljenici pucaju iz oružja.
„Vidio je naseljenike, gdje su neki od njih imali oružje i pucali, njemu je bilo u redu. Ali ako ste stajali 200 metara od naseljenika i govorili mu da ide, on (vojnik) bi vas upucao. Zašto se ovo dešava ?“
Izraelske vlasti insistiraju na tome da neće tolerisati neovlašćenu upotrebu sile od strane izraelskih civila protiv Palestinaca, ali Palestinci i grupe za ljudska prava već dugo optužuju vojne jedinice da su u pripravnosti dok se nasilje dešava.
Zapadna obala, koju Palestinci smatraju delom buduće nezavisne države, doživela je talas nasilja poslednjih meseci jer su jevrejska naselja nastavila da se šire, a mirovni napori koje podržavaju SAD zaustavljeni su skoro deceniju.
Nasilje, koje je ove godine već na vrhuncu od više od 15 godina, dodatno je poraslo nakon što je Izrael pokrenuo invaziju na zasebnu enklavu Gaze kao odgovor na smrtonosni napad palestinske militantne grupe Hamas u južnom Izraelu 7. oktobra.
Iesh Din, grupa za ljudska prava koja prati nasilje među naseljenicima, rekla je da je od početka rata bilo najmanje 225 incidenata nasilja među naseljenicima u 93 palestinske zajednice.
Pre subotnjeg incidenta, navodi se da je najmanje devet Palestinaca ubijeno u takvim napadima od 7. oktobra.